1600/1600Zbývá 1600 znaků

Naprosto neskutečné.

300 let čekali Češi na to aby si sami a dle svého, mohli řídit svou zem a teď nějaký trotl po více jak 100 letech bude jejich oprávněnou touhu zpochybňovat ???

Co ještě budeme přehodnocovat ???

II. republiku ???

Protektorát ???

16
Před 1 rokem
František Radoměřský

Jistě se můžeme zabývat novodobou historií našeho státu v odstupu několika generací s podstatně větším nadhledem, objektivněji.

Více lze nalézt v odpovědi na polemiku nicku „Safr Vaclav“.

1
Před 1 rokem

Naopak, 28. říjen má mezi našimi svátky nezastupitelné místo. Jistě, Československo už neexistuje, ale forma státu a vlády, ke které jsme v říjnu 1918 se přihlásili, je stále aktuální. Svrchovanost panovníka byla nahrazena svrchovaností lidu, autokracie byla nahrazena demokracií. Nový stát samozřejmě převzal řadu chyb z R-U, některé ještě prohloubil, ale to význam tohoto dne neumenšuje.

První leden se nás jako státní svátek nikdy velký význam mít nebude. Je absurdní slavit, že se nám nepodařilo udržet společný stát se Slováky, jakkoliv se to mnohému zpětné jeví jako výhra. Polovina národa stejně tento den akorát vyspavá silvestrovskou kocovinu, takže jaký pak svátek.

26
Před 1 rokem

Autor je normální blázen..Je to svátek vzniku republiky, kdy lidé začali mít vliv na to, jakým směrem se bude jejich domov ubírat, kdy už nemuseli umírat v zákopech za "císaře pana a jeho rodinu", kdy po stovkách let přestal zemi vládnout monarcha, ktery vladl jen z titulu toho, že se narodil jako Habsburk. Navíc by bylo dost možné, že bychom skončili jako Lužičtí Srbové. Pokud autorovi nějak vadí, že se tu mluví česky, může si sbalit věci a jít ke svým soukmenovcům do Rakouska nebo do Německa.

54
Před 1 rokem
Miroslav Franc

V roce 1918 už nám Habsburkové nevládli skoro 140 let. Během posledního století monarchie se čeština dostala ze stavu "dopadneme jako Lužičtí Srbové" (a to nehrozilo ani tehdy) do stavu "máme všechno, co chceme, od univerzity po poslance v Říšském sněmu". Máte ještě nějaký další nápad, jak se zesměšnit?

16
Před 1 rokem

Svátek žádné federace, ale Masarykův, slavený povinně od roku 1919, Za nedodržení pracovního klidu byla pokuta nebo vězení. Mimo toho se slavily Masarykovy narozeniny, později Benešovy, Hitlerovy a Gottwaldovy.

Před 1 rokem

Každý "historik" přijde s jiným pohledem na rozdělení Rakouska-Uherska .To jsou dějiny a ti lidé se domnívali , že po strašné válce a Španělské chřipce ,mají právo něco dokázat. Když budujete cokoliv , tak děláte i chyby , bez těch to nejde . Co však dokázali tito lidé , "elán, pracovitost" a tím se mladá republika dostala mezi přední státy světa. Co by za to dnešní břídilové dali .

22
Před 1 rokem
Antonín Valčík

Masaryk dostal požehnání od USA, když jim nakukal, že jsme jeden národ. To nebylo zrovna pěkné.

5

Pokud autor adoruje Františka Josefa jakožto českého krále, připomněl bych mu že tento se nikdy českým králem korunovat nenechal. Byl to císař RU monarchie, nikoli český král, Čechám pouze vládl z titulu císaře. Poslední král koruny české byl Ferdinand I.

20
Před 1 rokem
Karel Slavětínský

Pan Šafr našeho předposledního císaře neadoruje, pouze připomíná, že byl českým králem.

Tečka.

7
Před 1 rokem

Citát ze článku: "Nemáme žádný důvod oslavovat Československo. O jeho dějinách je třeba debatovat a kriticky přemýšlet. Ocenit to, co bylo dobré, a poučit se z toho, co bylo špatné a kruté."

Moje připomínka: Nemáme ani důvod oslavovat Rakousko-Uhersko. To spustilo první světovou válku a tím, nechtěně ale zcela logicky, umožnilo převzetí moci bolševiky v Rusku a nacisty v Německu. Samo sobě a celé Evropě, za nadšené pomoci Německa i jiných tehdejších velmocí, ve snaze všech jinak rozdělit světový koloniální vliv, podřízlo pod sebou a Evropou celkem zdravou větev.

Češi, Slováci a jiné národy museli pak nějak sníst to, co tehdejší elity nadrobily.

Je to dnes jinak?

O dějinách by měly kriticky debatovat a poučit se z nich především elity. Obyčejní občané také. Alespoň do té míry, aby poznali, kteří z politiků jsou ideologizovaní hlupáci.

9
Před 1 rokem

Pan Šafr má právo na svůj názor, ale já s ním absolutně nesouhlasím. Narodil jsem se v Československu a v mém srdci tento stát zůstane navždy. Naše země se rozdělily, ale to neznamená, že 28 říjen ztrácí na svém významu. Rozhodně má pro mě větší význam než 17 listopad 1989. To je spíš taková vzpomínka na to jak jsme byli směšně naivní a zklamání z toho, kam jsme se to dostali. Je nehorázné, že pan redaktor napíše, že Kadaň a Karlovy Vary jsou německá města ? Snad česká města s tehdy německou většinou obyvatelstva. Napsat, že Rakousko Uhersko bylo českému národu příznivě nakloněno je také zavádějící. Pan redaktor zavzpomínal na oběti mezi sudetskými Němci v začátcích našeho státu, ale oběti české ho pravděpodobně nezajímají. Mluví o tom, že Němci měli právo rozhodnout si, kde chtějí žít. Chtěl bych mu jen připomenout, že žili na území českého království, kam byli pozváni v polovině 13 století králem Přemyslem Otakarem II.

27
Před 1 rokem
Robert Bártek

Naopak. Pan autor má naprostou pravdu.

Před 1 rokemUpraveno

Váš rozbor pane Šafre je věcný.

Jen pokud by jste zaujal stanovisko na vše, tak vám zaručuji že i po devadesátém třetím najdete hanebnosti, za které je nutno se stydět.

No a zajít do pradávnější historie, tak raději zapomene člověk česky. Byzantince co nás naučili číst a psát jsme vyhnaly. Bratr zabil u dveří kostela bratra a zbohatl prodejem slovanských otroků. Slavníkovský biskup vyhnán a ve vyhnanství umučen. Otec vlasti nechal upálit několik stovek sektářů, jinde celou ulici homosexuálů a o jeho schválení pogromů na židy taky hanba mluvit. Po něm zase středověký hrdlořez s jedním okem, vyvolal v podstatě občanskou válku. Přeskočme pár století a máme tu šarvátku na Bíle hoře, po níž nastalo baroko a díky zlým katolíkům národní obrození (pšt, to se nesmí nahlas říkat). Přeskočím vámi popsané období a máme tu kolaboraci Čechů s komunisty z Ruska. No a šup je tu současnost a Řád Bílého Lva v roce 2019 dostal i člověk co řek, že nezná špinavé peníze.

Nuže barde, tohle je ale na celé planetě, zbývá už jen ten Mars.

13
Před 1 rokem

Buď je autor hodně nemocný... duševně, nebo fakt nevim. To jsou kecy úplně od věci, polopravdy a také lži.

  • Za Rakouska jsme jako národ čelili hodně příkoří a utisku už jen napr. náboženské .To , že v 19.stoleti se to zlepšilo a zliberalizovalo na tom nic nemění.
  • I v českém království dříve žilo více národností, tak co. Mohli odejít, když se jim tu nelíbilo.
  • Aha tak genocida na německém etniku po roce 45… …?...a předtím to bylo v pořádku, když vyháněli Čechy z pohranici?
  • Česká republika je nástupcem Československa.... Tak to slavíme. V roce 1918 by Čechy bez Slovenska byly slabší a rozhodně by nebylo lehké vytvořit samostatnou Českou republiku....ovšem Slováci by byli bez nás pořád v horních Uhrách....ať si to neslaví ..ale my ANO.
13
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt