1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 1 rokem

Uctívání nezasloužených zásluh politiků, by se mělo zrušit. Vždyť je do politiky nikdo nenutil? Politika je vlastně předstupněm války. Válka je totiž pokračování politiky jinými prostředky. A my oslavujeme některé politiky pořád dokola jen pro to, že nás svým konáním přivedli do války a ohrozili naše životy a svobodu. Teď u nás sice válka není, ale může se to zvrtnout. Každý boj o moc a majetky vyústí ve válečný konflikt.

14
Před 1 rokem
Jozef Balušík

Války jsou normální součástí evolučního procesu, na který má človíček svým rozumem jen velmi malý vliv.

Je potřeba sestoupit na pevnou zem a vyhnat si z hlav tu nabubřelou frázi z Bible o tom, že Bůh stvořil člověka, aby vládl nad souší, vodami atd., prostě nesmysl, kterým chytrolíni, co vymysleli náboženství, motivovali a zároveň dirigovali plebejce.

3
Zobrazit další 2 reakce
Před 1 rokem

A co kdybychom se úplně rozpustili v polévce evropských národů. S názvem např. Únijní středoevropan - jazyk Neutrálština. Státní svátek dnem LGBTQ+XYZŽ 99. Takže zbláznil jsem se já, nebo Šafr? Doufám, že se najde vzdělaný historik a bez zaujatosti vyvrátí výplody článku, který je návodem jak s láskou zapomenout na rodnou vlast a její oběti za vznik.

Ať zkusí Šafr napsat v duchu takový článek pro některou balkánskou zemi a její historii. Druhý den už nedýchá.

37
Před 1 rokem
Jiří Král

Takového historika nenajdete. Ono tam totiž není co vyvracet. Spíš naopak, historici ještě přidají věci, které tam vůbec nejsou.

Zobrazit další reakci
Před 1 rokem

„Ve škole života není prázdnin, ani svátků, ani nedělí.“ — Vlasta Burian český cyklista, divadelní ředitel, dramatik, filmový režisér, fotbalista, herec, humorista, komik, novinář, podnikatel,… 1891–1962

.

„Ó kéž by každý svátek kromě dne Páně byl zrušen! Horlivost, v níž byly zavedeny, byla bez ospravedlnění Slova pouze následovala zkažený rozum, věru, aby tyto vytlačily svátky pohanů, jako jeden klín vytluče druhý. Tyto svátky byly natolik zamořené pověrami, že se divím, že se netřeseme byť jen při jejich jménech.“ — Martin Bucer protestantský reformátor 1491–1551

.Originál: (en) I would to God that every Holy-day whatsoever beside the Lord’s Day, were abolished. That zeal which brought them in, was without all warrant of the Word, and merely followed corrupt reason, forsooth to drive out the Holy days of the Pagans, as one nail drives out another. Those Holy days, have been so tainted with superstition that I wonder we tremble not at their very names. Zdroj: [Ames, William, A Fresh Suit Against Human Ceremonies in God's Worship, Odkaz, 1633, 761, 360, angličtina]

Před 1 rokem

citace: Československý stát byl útvar složený z nejméně šesti národů, ovšem plnou identifikaci s tímto státem prožíval jen jeden z nich, a to Češi. Slib našim spojencům v Paříži, že nový stát bude vybudován po vzoru Švýcarska, nebyl splněn. Proto se národy Československa postavily více či méně kromě Čechů proti němu.

================

Tehdy byla jiná doba a lidé byli v poválečných poměrech ještě pořád zvyklí na násilí, které do té doby zažívali. Imperializmus byl navíc běžnou součástí politiky mnoha evropských zemí, tak proč si nezaložit Miniimpérium České, kterému budeme říkat Československo?

Na vzniku tohoto nového státu vydělali jenom Slováci a Rusíni, kteří do té doby žili ve středověku. Ale to bylo tak všechno, a tím pádem bylo jasné, že se takový stát dlouho v prosperitě neudrží. A to ani kdyby nepřišla další světová válka.

Slavit 28. říjen jako státní svátek je v dobách, kdy pranýřujeme imperialismus jako systém přežitý, už nepochopitelné.

11
Před 1 rokemUpraveno

Konečně pravdivý pohled na 1. RČS. Poklona autorovi za odvahu toto zveřejnit ve stále silně nacionalistickém a šovinistické "Česku", kde drtivá většina obyvatelstva, pokud je tedy něco jako historie vůbec zajímá nebo o ní alespoň ve škole slyšela, stále zarytě věří vylhaným českým dějinám z dob národního obrození, 1. RČS a bolševismu. Odstranit z české historie tento marast a vysvětlit Čechům, že jejich skutečné dějiny se děly výrazně jinak, bude doslova nadlidský úkol.

12
Před 1 rokem
Roman Vimer

Souhlasím s Vámi, ale proč Česko v uvozovkách? Česko pro název naší země je ten nejvhodnější. Vyhneme se tím neustálému lpění na slově REPUBLIKA v názvu naší země, čímž kompromitujeme 1000-letou historii Českého království a knížectví. Republika je tu 8% existence českých dějin a Česká republika pouze 30 let. Nejsem republikán ani Masarykovec ani Čechoslovakista. Jsem Čech patriot a zároveň Středoevropan a kosmopolita.

2
Před 1 rokem

Něco tak hloupého jsem už dlouho nečetl. Co se národností týče tak hodně Němců vzniklo po bitvě u Hradce, kde Marie Terezie prohrála kus českého území a Němci se s nějakými Čechy neparaly. Byli zo rázem Němci....mimochodem jen idiot neví, že kus dnešního Polska patřil k Česku....když už chcete jít do historie a jen dotaz ....jak daleko?

8
Před 1 rokem
Pavel Novák

Jak mohlo něco patřit Česku když žádné nebylo. Máte v tom néjakej guláš

1
Zobrazit další reakci
Před 1 rokemUpraveno

Hodně mimo, bez znalosti historických souvislostí, autor záměrně ignoruje německý a maďarský nacionalismus, který byl příčinou rozpadu R-U.

V té době byly pouze 2 alternativy, buď R-U v podobě velikonočního programu nebo samostatné státy.

9
Před 1 rokem

Jak je to přísloví ? Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. No myslím, že pan Šafr už to jasněji ukázat nemohl.

12
Před 1 rokem
Pavel Aron

A čí chleba to má být?

Před 1 rokem

ČSR je počátek naší moderní státnosti. V knížectví již také nežijeme a připomínáme si počátky českého státu. Česká historiografie ani výuka dějepisu již dávno nemluví o "temnu" ani o třistaleté porobě. Připomínají se jak kladné stránky habsburské monarchie, tak i negativa meziválečného Československa. Pan Šafr se zasekl v 19. století. Dnes snad nemusíme jednu epochu zatratit a druhou si idealizovat, můžeme si připomenout počátky křesťanství i reformační tradici, středověkou státnost i státnost moderní, na jejíž nejlepší ideje se snažil navázat polistopadový vývoj i Česká republika.

13
Před 1 rokem
Lucie Tlustošová

Hezky napsáno souhlasím.

Před 1 rokemUpraveno

Nebylo lépe jak za Rakouska Uherska říkávali mojí prarodiči. Pak to šlo zu grunt do kopru. Kdybychom dnes byli kdyby se Rakousko Uhersko nerozpadlo a v pozměněné formě by dnes habsburská šlechta byla v EU parlamentu a my bychom měli monarchii jako ve Španělsku a byli bychom ušetření tragických tydytů jako Klaus, Zeman, Babiš, Fico a hlavně bychom byli ušetření 40 let komunistické totality. Kdebychom dnes byli kdybychom byli součástí velké Rakousko uherského mocnářství a Česko by byla autonomní oblast typu Katalánska. Radši krále než prezidenta. 🤔

11
Před 1 rokem
René Krejcarek

Často jezdím do Lichtenštejnska či do Monaca a závidím jím monarchii a přesto tam nejsou žádní poddaní a lidé žijou ve svobodě a demokracii. Stejně tak závidím Rakousku ten jejich Rakousko Uherský monarchistický patriotismus. Je to cítit i ve vzduchu když přejedu hranice. Při návratu do Česka cítím blbou dezolátní náladu. ✊

9
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt