1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 1 rokem

Československo byl stát složený ze šesti národů, ovšem plně se s ním identifikoval jen jeden - Češi. Hm, hm... Z kolika národů je asi složen ten slepenec zvaný Evropská unie a kolik z nich se s ním asi plně identifikuje? Já tedy rozhodně ne' A nač vůbec slavit 28. říjen a milovat svůj národ a svůj stát, když ochotně a rádi odevzdáme Bruselu takřka všechny své kompetence? Hnus velebnosti, chce se mi zvracet.

6
Před 1 rokem

Souhlas. Tento nešťastný stát vznikl neústavní vzpourou proti zákonitému panovníkovi, vymyslel si neexistující československou národnost, nezvládl vícenárodní složení obyvatelstva, neuměl navázat at přátelské vtahy k sousedům, nedokázal se jasně vymezit vůči bolševickému Rusku, Poláci mu nebyli dost fajn, Malá dohoda byl směšný a vojensky nepoužitelný spolek, atd.

10
Před 1 rokem
Miroslav Vlasák

Něco tak hloupého jsem už dlouho nečetl. Rakousko Uhersko zaniklo díky porážce v 1.světové válce. Do níž bylo dotlačeno Němci.

3
Před 1 rokem

S určitými rozpaky, ale souhlasím s autorem. Jednak že byla idealisty rozbita snad jediná fungující federace na světě a druhak vzpomínám na slova naší prabábi. Ta na otázku, kdy se měla v životě nejlépe, říkala "za Rakouska-Uherska" a hned řekla proč včetně svého ženského pohledu na běžnou "kuchyňskou" ekonomiku.

4
Před 1 rokem
Dagmar Rychlá

Zejména pak v časech první světové bylo nejlépe, že? Je dost svědectví, jak příšerné poměry panovaly i v zázemí. Ale monarchie prostě pokračovala v nesmyslném konfliktu.

2
Před 1 rokem

Uff…takto se cítím po přečtení článku p.Šafra. Pan redaktor se přidává do řad těch,kteří dnešním pohledem dokážou vše posoudit. Tímto svým postojem zcela shodil to nejdůležitější a to je památka tisíců lidi,kterým právě toto datum stálo za to,aby obětovali to nejcennější,svůj život. Protože toto datum spojovali se státním zřízením první republiky, které,ano,mělo spoustu chyb a nedořešených problémů, nicméně dokázalo vytvořit generaci lidí,kteří v demokracii a humanismus věřili a ctili oboje. 28.10. je pro mne počátek naší moderní státnosti a společnosti, doufám,že tak navždy bude.

15
Před 1 rokem
Ondrej Zustak

Amen

1
Před 1 rokem

Zrušit by se měl 17. listopad jako svátek, protože stále víc je jasné , že šlo o domluvený podvod na obyčejné občany.

9
Před 1 rokem
Jan Solacha

Můžete předložit věrohodné důkazy o té domluvě ?

A kdo jsou ti obyčejní občané ? Myslím, že více než 99% procent obyvatel jsou obyčejní občané.

1
Před 1 rokem

Tak někdy jsem úplně v šoku co je schopen šéfredaktor zplodit opravdu kravina non plus ultra a pak narůstají obavy a podezření že celé noviny jsou pod vedením Šefra stejné pořád aby člověk dával pozor od koho a co čte ještě že mám snad trochu rozum a umím si udělat svůj názor měli by jste pouvažovat o změně

15
Před 1 rokem

To jsou myšlenkové pochody anarchisty. Zrušme při pochodu hradní stráže husitský.chorál s poukazem na vypálené kláštery a další nepřístojnosti, jichž se husitská vojska dopouštěla. Zrušme cyrilometodějskou tradici s poukazem na to, že šlo jen o politicky projekt moravského panovnika snažícího se čelit rozpínavosti franské říše, a proto vyžádal východní misi, a že tu jejich cyrilici či hlaholici stejně nepoužíváme. Zrušme oslavy Vánoc, vždyť všichni víme, k čemu to vedlo - k vyvraždění betlémských neviňátek. A vůbec - zatraťme celé lidské pokolení, už od Adama a Evy je to kupení jednoho průšvihu a nezdaru za druhým. Ano, to je trefa do černého - zakažme všechny oslavy.

4
Před 1 rokem

S vývody svého téměř jmenovce naprosto nesouhlasím. Kdyby nebylo Československa, nebylo by ani České republiky, a tu snad chceme? Nebo ne! ČSR se nerodila lehce, ostatně jako každý z malých států po staletí porobených národů. Nehodlám se zabývat jednotlivými tézemi autora, snad jen malou poznámku: nevím, kde žili předci Pavla Šafra za R-U, rodiče mého otce na Mostecku. A co si užili od svých německých sousedů, bych nepřál nikomu! Ti, kteří měli dle PŠ právo na sebeurčení se nejvíce obávali toho, že se karta obrátí a Češi.se k nim budou chovat tak, jak se po staletí chovali oni k nim. Vláda ČSR ovšem nešla dál, než že se snažila napravit staletí útlaku a nerovnosti, například stavbou českých škol, po generace Němci bojkotované. Moje prababička z Loučné u Lomu jako porodní asistanetka (p. bába) odrodila téměř všechny děti v okolí bez rozdílu národnosti. Když ti němečtí spratci dorostli, "odvěděčlíli" se jí tím, že málem zabili jejího vnuka, mého otce.

Chci především upozornit na to, že lež je již v názvu článku: v době, kdy vznikla v ČSSR federace, byl státní svátek 28. října zrušen, a v podstatě bylo zákázáno jej připomínat. Obnoven byl až v roce 1988 k 70. výročí vzniku republiky.

4
Před 1 rokem
Safr Vaclav

To je chyba, že se Václav Šafr nehodlá zabývat tezemi svého jmenovce v diskutovaném článku. Možná by totiž při jejich hlubším rozboru dokázal uklidnit emoce a více přemýšlet o historických souvislostech. Vznik Československé republiky je jistě dobré si připomínat. Ale máme už dostatečný generační odstup od událostí nejen těch, co vedly bezprostředně ke vzniku nového státu, ale i od dění v tzv. První a Druhé republice, tzv. Protektorátu Čechy a Morava, od dění po 2. světové válce, od bolševického převratu a následného dlouhotrvajícího komunistického teroru. I od období tzv. totality jako celku už máme odstup 33 let.

Takže je nejenom namístě kriticky hodnotit tato období, ale dokonce můžeme být nyní přece jenom objektivnější.

Mimochodem: Sám polemizující Václav Šafr se dopustil do jisté míry chyby v poněkud emotivním hodnocení titulku předmětného článku: Nejen, že sám bezelstně píše o r. 1988, ale vůbec si neuvědomuje, že jsme byli federativním státem až do 31.12.1992, což byl poslední den státního útvaru s názvem Česká a Slovenská Federativní Republika (ČSFR). Těsně po Sametové revoluci byl název státu v období od 29. března do 23. dubna 1990 Československá federativní republika. Takže s „excesem“ r. 1988 (jistě ovlivněným i tehdejšími probíhajícími bezprecedentními vnitropolitickými změnami v SSSR) a přerušením po sovětské okupaci Československa to byly i tak nezanedbatelné roky, kdy jsme slavili 28. říjen jako vznik československého státu. Skutečně, federalizace nastala již k 1. lednu 1969, ovšem vzhledem k okupaci tehdejšího Československa Sovětským svazem připomínání

Zobrazit další 3 reakce
Před 1 rokem

S tímto názorem lze souhlasit. Masaryk s Benešem museli vynaložit velké úsilí a značnou politickou obratnost, aby zdůvodnili, proč na troskách mnohonárodnostní monarchie má v roce 1918 vzniknout opět mnohonárodnostní pidistát s názvem Československo. Takový slepenec se musel jevit jako neživotný a dlouhodobě neudržitelný. A jejich termín národ československý už byla jasně vynucená manipulativní lež.

16
Před 1 rokem
Jiří Beránek

A kam měly dle vás české země patřit?? Mělo být zachované soustati s Rakouskem? Vznik Maďarska a dalších států po rozpadu Rakouska byl taky špatně? Celé Rakousko-uhersko vzniklo jen nabalovanim států na panovnicky rod Habsburků. Ten průběh jako v českých zemích byl velmi podobný jako všude jiné. O samostatnost usilovali i jiné národy rakouské monarchie. O dost dřív iz třeba v Itálii. Ale mám podezření, že trpíte nějakou formou oikofobie, takže racionální argumenty jsou asi zbytečné.

9
Před 1 rokem

Dobrý článek, který odkazuje na existenci právního státu a liberalismu za monarchie... Právní základ jsme převzali, s tím liberalismem jsme to příliš nezvládali...

O Němcích nechce spousta lidí slyšet.... Ale je to tak... S Našimi Němci nikdo o novém státě nevyjednával... A pokud do vás střílí (do neozbrojené demonstrace) a jsou mrtví, nebo na vás vtrhne dělostřelectvo (např. Most), tak určitě k republice nezaplanete láskou...

3
Před 1 rokem
Vojtech Albert

Většina demostrací 4.3.1919 proběhla bez střelby. Jenže když na vás útočí agresívní dav, tak se budete bránit. a pak samozřejmě začne propaganda o neozbrojené demonstraci...V Mostě bylo dělostřelectvem pouze pohrozeno. Boje se odehrály, protože hned na začátku tam bylo vyhlášeno odtržení od českých zemí.

Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt