Myslím, že je autor až zbytečně kritický, vůči Československu, ale je pravda, že prvorepubliková a následná propaganda se dost vymezovala a pokroutila obraz Rakouska Uherska jež bylo v kontextu doby právním státem jednou z nejvíce demokratických a liberálních zemí na světě. Vzniklo Klementinum, Rudolfinum, postaveno Národní Divadlo, Muzeum, železnice a v neposlední řadě se etablovali i Češi jako politický národ a zabránilo tomu, aby nás pohltilo Německo. Soustátí mělo i mnoho praktických výhod, přímý přístup k moři velký trh z komplementárním regionálním členěním. Praděda na Rakousko údajně nedal dopustit stejně tak děda mého kamaráda, který bránil pevnost Banja-Luka.
Inu, obnovení naší státnosti bychom dle autora článku slavit neměli. Zřejmě proto, že náš národní stát je přežitek ? Když se i Prezident p. Pavel vyjádřil, že je čas, zvážit zrušení našeho veta v rámci EU ? Když Premiér p. Fiala jezdí do EU hrbit hřbet a nechá se peskovat nějakým byrokratem EU, kterého nikdo nevolil ? Možná bychom se měli nechat poněmčit teď, když se to nepodařilo Němcům za Protektorátu ? Nepěkné...
Jednak si vůbec nemyslím, že by ČR neměla přímou návaznost na státní sebeurčení po ČSR z r. 1918, ale napsat, že se "rakouský císař zúčastnil pokládání základního kamene Národního divadla", to je tedy síla! Vždyť o tom není žádný historický záznam. Ovšemže finančně panovník na stavbu přispěl, to nerozporuji, ale tohoto aktu se nezúčastnil. Takže i ostatní (s)myšlenky pana autora pro mne nejsou nijak závazné.
Nemohu nevzpomenout tuhou rekatolizaci našeho národa v 17. století spojeného s poněmčováním, a to i příjmeních našich předků při zapisování do matryk. Dalo by se toho psát plno, ale klíčový pro vůli mých předků pro samostatný stát bylo jejich nahnání na bojiště 1. světové války na obranu Císaře a jeho rodiny. Jako dobytek na porážku. A proč ? Protože byl "Rakouský" Císař v podstatě v poddanském postavení k tomu Německému a tomu se zachtělo loupit ve světě ! Proti tomu bojoval i můj děda v Legiích na Rusy, proto opustil myšlenku naší existence v "Rakousku" i p. Masaryk. Článek je aktivistický pro EU a odtud zřejmě i placený.
Pokud jde o naše státní svátky, tak 28. říjen je a bude vždy nejvýznamější. Češi se stali suverénním národem. Monarchii nahradila republika. Aristokratická privilegia byla zrušena (což asi panu Šafrovi vadí). Autokracie byla nahrazena demokracií. Přestože ČSR už zanikla, vše zmíněné je stále aktuální.
Co se týče 17. listopadu, ten potvrzuje vývoj, který nastal už v říjnu 1918. Proto nemůže být v hierarchii našich státních svátků výš.
Důležitý je i svátek 28. září. Připomíná formu české státnosti, která už zanikla, avšak trvala stovky let a bez ní by nebyl ani současný český stát.
Naopak státní svátek 1. ledna (vznik ČR) bych okamžitě zrušil. Slavit konečný krach projektu společného státu se Slováky, do kterého naši předkové tolik investovali, je absurdní. Většině národa je tento svátek stejně ukradený, protože zrovna vyspávají kocovinu ze Silvestra.
Vážený pane Šafre,
po pečlivém přečtení vašeho článku jsem jsem zaznamenal řadu shodných názorů a pohledů na Československo a jeho dějiny jako je tomu v přednášce K.H.Franka z 24.6.1941 "Čechy a Morava v Říši". Pro ty, které by to zajímalo blíže jsem čerpal ze zdrojů: Petr Žantovský, Svět včerejška, dneška a ... nakl. Beskydy 2020, Moderní dějiny 18.2.2010 Fronta cz. 2003 a odkaz na Diarium 1942, str. 125-133.
Dále k vašemu článku, JCV František Josef I s rodinou přispěli značnou částkou do sbírky na Národní divadlo, ale u pokládání základního kamene nikdy osobně nebyli, ostatně těch kamenů bylo kolem dvaceti z nejrůznějších koutů naší vlasti. Pokud doložíte u položení kterého císař pán byl, rád se omluvím. Též jej titulujete jako českého krále, zde dlužno připomenout, že Franz Josef I se až do své smrti odmítal nechat korunovat králem českým.
Tvrdíte, že není proč oslavovat Československo. Já tvrdím opak, mám na to právo. Většinu svého života jsem v Československu prožil, vím o čem mluvím.
A s tím, že naše současná etapa začala 17.listopadu 1989, s vámi naprosto souhlasím.
Zajímalo by mne, co by Šafrovi na tenhle canc řekl jistý Karel Havlíček či Jan Ámos...
Až se zruší národní státy a vznikne jeden super stát, po vzoru USA, o což se vehementně snaží EU, tak co budeme slavit? A komunisté se budou radovat, protože to byl jeden z jejích cílů, zrušení národních států. Likvidace slovanských států je také jeden z cílů anglosasů. Ať žijí Spojené státy Evropské.
Eu nejsou ! unie v pravem slova smyslu jako USA, Indie, UK atd. A mimochodem v soucasne dobe je z nejvetsi pravdepodobnosti pred rozpadem, za coz si muze sama.
Dobrý den,
Nedá mi to :
1848-49 potlačení povstání
1866-67 Prusko Rakouska válka + cholera + reparace
1867 dualismus na nás zapomněli
1871-73 cholera
1873 krach ekonomiky opakování ještě dvakrát do první valky
1890 zásah armády proti dělníkům - opakovaně i předchozích letech
1913 zrušení sněmu
Jo byl to krásný život za Rakouska Uherska, chtěl bych vás tam vidět...
K pohraničí Sudet, ty se chtěli odtrhnout a připojit k Německu dle předchozích plánů k konce války,
A pokud chcete semlít i procesy 1945 kdy na základě dekretů byla 6 měsíční beztrestnost na vše, tak to je vrchol. Mícháte hrušky a jabka...
Překvapuje mě názor některých i samotného autora. Měli bychom být hrdi na svůj národ a na lidi , kteří se o vznik samostatného státu zasadili. Československo a vznik byl obrovský pokrok v Té době.. Troufnu si říci i především pro Slovensko, které nikdy neexistovalo. Patřilo pod Uhry -Maďary a Maďaři jim nedali ani To základní ,což je vzdělání .Pokud vím, Tak negramotnost na Slovensku a Zakarpatském Rusku byla 98 % v roce 1918 a kde jsou nyní .
Měli bychom se Také vrátit do let po bitvě na Bílé hoře , kde se Habsburkům konečně podařilo obsadit Českou korunu díky náboženství Římskokatolickému . Vše se přesunulo do Wídně z Prahy , proč?
Proto nesouhlasím s názorem autora a uznávám stále vznik samostatného státu jako nejvyšší státní svátek i jako památku na lidi , kteří se zasadili o stát a dokonce obětovali život.