Naprosto souhlasím. I pro mě je základním státkem naší země 17. listopad a potom 1. leden 1993. 28. říjen pro mě znamená pouze den volna. Samozřejmě vím, proč jej slavíme a tu historii znám, jen to pro mě nemá žádný citový obsah. Nemyslím si, že bychom ho neměli slavit vůbec, rozhodně by to ale neměl být ten největší svátek.
Zde v Čechách od začátku nebylo jasno, jestli má jíti o jitrnici, nebo jelito. Na druhé straně Bílých Karpat se na city nově objevivšíchse a nepochopitelných "Čehúnov" či "Švédov" vůbec neohlíželi, neboť zcela po slovensky viděli novou entitu jako "klobász". Usedlí Němci, pokud následných všestranně neblahých 30 let přežili a měli dost štěstí či fištrónu a skončili v tom správném Německu, ti z toho vyšli sice s odřenýma ušima, ale vyšli.
Je to názor, ale jde o hranici možného, co po rozpadu R-U bylo možné. A není to spravedlivé k lidem, kteří za tento stát bojovali a měli jej za svůj. My totiž už máme tu možnost dívat se na to z výšky, z nadhledu a jsme trochu generálové po bitvě. Což neumožňuje objektivitu, bohužel..
Řekl bych naopak, že právě jen odstup objektivitu umožňuje. Ocenění těch, kteří ten stát vytvořili a hájili přece neznamená, že je nutné přehlížet jejich případné chyby či omyly. Nejpřesvědčivějším dokladem chyb je samotný osud Československa, které neustálo bez následků žádnou z vnějších či vnitřních krizí, aby se po 3/4 století definitivně rozpadlo. V kritickém hodnocení P. Šafra navíc postrádám zmínku o ostudném přístupu k otázce Moravy, jejíž tisíciletá svébytná tradice byla bez váhání obětována pochybné samoúčelné konstrukci "československého národa". Zdůrazňování až adorace pozitivních aspektů československého období (samostatnost, prvorepubliková demokracie) při současném zastírání negativ by svědčily pouze o nízkém sebevědomí a zakomplexovanosti české společnosti. Nemáme to zapotřebí.
naopak, navrhuji nový státní svátek, který se průběžně bude měnit, podle toho, kdo bude ve vedení
takže dnes by to byl svátek sv. Petra a sv. Pavla a svátek sv. krávy, těch máme ve vedení státu také dost
A před pár lety jsme mohli slavit den Kmotrů,třeba na Babišovy narozky, den ŠTB a Paví den na svátek Mastné Alči.
To je ale blábol. Vždyť je to den obnovení české státnosti a samostanosti! Po staletích v područí. To už by se spíš mohly zrušit Vánoce, když je u nás tak málo věřících.
Proboha v jakém područí?? Plně souhlasím s článkem, a navíc si myslím, že RU monarchie bylo opravdu škoda. Změnila by se pod Karlem I. v konstituční, s maximálnními právy každého státu. Něco si o tom načtěte.
Taky existuje něco jako tradice
Tohle nemá s tradicí nic společného, spíš s nějakou pofidérní nostalgií. I když jsem rád za každý volný den, slavíme něco, co už dlouho neexistuje a nejspíš to nemělo ani nikdy vzniknout.
Auvajs!
Pan Šafr si troufá: Napsal PRAVDU.
A dokonce ji uveřejnil.
To se v naší drahé vlasti neodpouští: *Pravda vyděsí!, by mělo být vyšito na presidentské standartě.
Na jednu důležitou „drobnost“ zapomněl: První světovou válku zavinili Rusáci stejně jako Němci, více než Rakousko.
Rusáci se staletí tlačí ke Středozemnímu moři, když do nejde přímo (viz Krymská válka), tak to půjde přes Balkán, přes bratrskou pomoc Srbům.
Proto iniciovali atentát na našeho (NAŠEHO!!) následníka trůnu, proto slibovali srbskému vedení pomoc – aby vznikla velká válka, aby během ní došli na Jadran.
Vypočítali si to stejně „geniálně“ jako Veliký Putin osvobození Ukrajiny od Ukrajinců. 😛
Historia est Magistra Vitae
To, co píšete, je jen důkazem toho, že vůbec nerozumíte naší historii. Český národ je tu už přes tisíc let a ve 14 a částečně v 15. století byl na světovém vrcholu prakticky ve všem. Jenže velikost a úmístění našeho národa zapříčinili, že jsme se dostali do kleští a na 300 let nás ovládl jiný národ a my se stali pouhými poddanými. Tlak na českou kulturu a tradice v rámci R-U byl obrovský a už to vypadalo, že zanikneme a splyneme s Habsburky. V 19. stol. se náš národ silně kulturně vzepřel díky hnutí romantismu a národnímu obrození a v roce 1918 jsme si po více než 300 letech znovu vybojovali zpět to, co jsme měli - náš nezávislý národ se vším všudy. Říkat, že takovou událost nemá cenu slavit je přinejmenším absolutní nepochopení historie.
Ničemu se nedivím,Češi už dávno ztratili národní hrdost a strkají hlavu do zadele každému,kdo si o to řekne.Ostatně praotec musel utéct až na Říp,aby ho nepověsili,pak se mezi sebou vraždili,otec vlasti byl Lucemburk a celý to uzavřela Bílá hora.No a rozpad R-U měl na svědomí Švejk.Zak co by ste chtěli slavit.
Jestli někam strkáte zadek, je to Váš problém
Spíše by se měl zrušit svátek 28. září. Je to takový umělý svátek ke kterému kromě katolíků nemá nikdo vztah.
Ani náhodou, ač nejsem věřící tak je tento den důležitý pro dvouměstí, kde bydlím. A i samotný kostel sv. Václava a okolí má hlubší význam a složitější historii než jsem si kdy představovala. Loni tam znovu proběhl výzkum a nám z muzea dovolili zúčastnit se komentované prohlídky s odborníkem a bylo to úžasné. Viděli jsme všechno včetně půdy a věže, která vlastně věží není a ke kostelu původně vůbec nepatřila. A nyní je to celé přístupné i pro návštěvníky jako speciální okruh a vážně to stojí za to i pro ateisty. Všechno je tam totiž úplně jinak, proto návštěvu vřele doporučuji. A Mariánský kostel lze také projit jinak a také to stojí za to, vidět ho "naruby".
Vím už dávno, že autor tohoto článku je opovrženíhodný šmejd, ale netušil jsem, že klesne až takhle hluboko. Fuj!
S tímto názorem naprosto souzním. Díky troubovitým národovcům, šovinistům a různým radikálům jsou problémy na celém světě. Přitom stačí se domluvit a žít spolu v klidu.
Jako ve Švédsku? Francii? Německu? Děkuji nechci