Války jsou výsledkem lidské přirozenosti. Lidé mají zakotveno navzájem soupeřit ve svých genech. Jde o to, že každý člověk má svůj vlastní názor (bez ohledu jak k němu přišel). Ten názor je nedílnou součástí lidské přirozenosti. A jeho hájení je silnější než pohlavní pud, nebo pud zachování života - viz nekonečnou řadu mučedníků na všech stranách fronty. To by jistě nebylo špatné, bohužel špatné je, že každý člověk bez rozdílu se snaží, aby jeho názor, a jen jeho názor dominoval.
To, že to tak je, vidíte zde na diskuzích, lidé se zde hádají, urážejí, pomlouvají, v rodině, na pracovištích, v politice. .....A když vhodný státník, manipulátor sežene dost stejných názorů - a to stává často - rozpoutá válku proti jiným názorů.
Všechny konflikty v pokrokovém, moderním 20. století byly náboženské konflikty, prosazovala se idea, myšlenka a teprve pak byl hmotný zájem. Stačí se podívat na náboženské hnutí komunismu (100 milionů mrtvých), válka za ideu nadčlověka (70 milionů mrtvých) a stejně náboženské jsou i konflikty na Blízké a Středním Východě. Nikdy nebude mír mezi lidmi!
Pro kritiky bych chtěl zdůraznit, že "náboženství" je samozřejmě i vyznávání ateismu - viz komunistické hnutí, kde ateismus byl prvořadou funkcí.
Zajimava uvaha,ale presto,v uvedenych konfliktech vojensky zapad neprohraval (dokonce i Vietnam vyhral tak nejak na skore..) Ale problem je jinde -politikove,kteri tzv kecali do remesla vojakum.A ne,ze ne.Na to,pri trose sarkasmu, dojelo i Nemecko ve druhe valce.A staci si si vzpomenout na treba gen. D.Mc Arthura v Koreji,ale i (bohuzel) leckdy opatrnicka (v cemz nesouhlasim s autorem clanku) strategie jiz zminenem Vietnamu,treba. Dale, kdyby slo o to,dobyt uvedene destinace (jako to chce Rusko na Ukrajine),tak by to asi take dopadlo uplne jinak.Ano,mozna uz zde je jaksi pocatek te tzv hybridni valky,nebot se uz tehdy objevili v USA prapredci dnesnich chcimiraku.
Jenze,alespon,podle toho,co je znamo,slo temer vzdy o boj o likvidaci (parcialni jeste) nejake masinerie (teroristicke,komunisticke - coz se vzajemne nevylucuje),a pak o predani moci a zodpovednosti za vlastni osud statu tamejsim obyvatelum.No,tohle mohlo fungovat v Evrope po druhe valce,a jeste jen nekde,ale treba v Afganistanu?
Jedna z mála věcí, kterou Rusové (a patrně i Číňané) umí dobře, je informační/hybridní válka. Za málo peněž mají hodně muziky. Údajně jejich roční náklady jsou v ceně jednoho bitevního vrtulníku a jaké dokáží napáchat škody. A nechápu, proč se normální země (demokratické právní státy) účinně nebrání. Stokrát opakovaná fakta jsou stále fakta. Např. v médiích vždy přiřazovat k těmto zemím přívlastky, které jim dle politologů přísluší - od totalitní, až po fašistická/nacistická. Také mi chybí větší koordinace v rámci EU. Pokud si např. Čína na nějaký členský stát bezdůvodně vyskakuje, tak by si ostatní měly okamžitě předvolat na kobereček jejich velvyslance a pohrozit protiakcemi.
Otázka je, zda lidé vůbec potřebují válčení. Zda je nutná světová nadvláda Severu, Západu, Jihu či Východu? Jedenadvacáté století je stoletím velkých změn a můžeme se také dočkat situace, že všechno bude úplně jinak.
Velmi pravděpodobná úvaha.