Hloupých a netolerantních lidí nepřibylo, ale díky internetu jsou víc slyšet a naučili se všechno hodnotit, kritizovat, lajkovat... . Každý má dnes možnost veřejně sdělit svůj názor...jako já teď.
Staří mají tendence srovnávat a hejtit všechno nové ...to taky není novinka. Jenže kdysi se to prostě nedostalo za zdi domova důchodců, nebo frflali někde u piva.
Pak je tady velká skupina frustrátů, kteří často mají velmi radikální postoje a bojují za ty svoje "pravdy", jako o život...jako by je ohrožovala samotná existence jiného názoru.
Tyhle skupiny spojuje mmj. to, že nemají dostatečné znalosti tématu a často ani nejsou schopni diskuze, protože mají pouze názor.
Otázkou ale je, jestli by v případě umění nemělo stačit, když je hodnocení redukováno na nelíbí, líbí...pouze na základě pocitu. Nebo musí divák, posluchač a pátrat po kontextu, vzdělávat se a nechat si "pomoct" odborností? Tvoří se umění pro odborníky, kritiky, mistry...nebo pro posluchače, diváky? Osobně v tom mám jasno, ale chápu i autora článku. Nicméně jsem si dost jistý, že by mě ani někdo jako Bernstein nedokázal nadchnout třeba pro techno, i kdyby mi demonstroval, že je to oněch 5% božské hudby.
V zásadě souhlasím, jen nikoliv v té věci o umění. Umění je výpověď o světě, nikoli zábava, to jsou dvě rozdílné kategorie. U zábavy platí prosté líbí – nelíbí, u umění je to složitější.
často mne zarazí, když slyším, že lidé neumí pochválit jednoho, aby zároveň nezuráželi ostatní. Prostě se to Vašim známým nelíbilo a Vám ano. A skoro Vám to "utrhlo srdce". No a co?
Ukazujete prstem na netoleranci a sám nám ji tu předvádíte.
ale pan Tesař ani náznakem neuráží lidi, kterým se ty filmy nelíbí. Jen nabízí jinou perspektivu; na článku mi nic netolerantního nepřišlo.
Výborně, pane Tesaři! Cítím to stejně, ale nejsem B, abych to tak popsal
Je to hezký článek a díky za něj!
Více Bernsteinů? Aspoň jednoho. Já bych ho hledal v Mahlerovi.