Placení školného na VŠ by mělo být samozřejmostí. Učitelé a školy stojí peníze, student neodvádí žádné daně ani pojištění a studium mu v budoucnu zajistí vyšší příjem, ze kterého může splácet půjčku na studium. Nadaný nebo velmi pilný student by měl na základě prospěchu stipendium na úhradu školného státem (námi daňovými poplatníky). Co je na tom nelogického nebo asociálního?
K doplnění Kroupy: k tomu absolventi VŠ mají větší mzdu což znamená i vyšší odvody na daních. Takže zavedení školného by sice dnes uspořilo hodně peněz ale bude hodně stát v budoucnu protože mnoho lidí si to z finančních důvodů nebudou moct dovolit. Pro mnohé je to problém už teď a musí pracovat aby mohli studovat což zase snižuje jejich úspěšnost
Předpokládám, že sama Hovorková vystudovala zadarmo.
Tento stát vyprodukuje ročně několik tisíc lékařů,sester. V případě, že zůstanou v ČR,tak si náklady na studium odpracují. V případě, že po škole odcházejí do ciziny, měli by si studia zaplatit.
Globálně na celé vysoké školství by se to dalo aplikovat i tímto způsobem. Vystuduješ a k diplomu dostaneš i splátkový kalendář na 10 let. Prokázáním se pěti daňových přiznání,se pak následně dalších 5 let splátek odpustí.
A řezník, který se vyučil v ČR by doplatil nebo ne?
A učitelka, která vystudovala v ČR Pajdák, když bude sedět na pokladně v Lidlu by doplatila, nebo ne?
Úplně by stačilo snížit důchody a samozřejmě zrušit ty předčasné, to je neuvěřitelná lumpárn, není možné, aby stát hospodařil s dluhem kvůli tomu, aby se někdo povaloval u internetu od 50 let až do smrti za peníze z rozpočtu.
Ale nic proti školnému, ať si každý svobodně rozmyslí, jestli mu stojí dát 100 tisíc ročně za studium genderových stereotypů v komiksech a nebo ne.
Já především nechápu, proč u nás na vš neplatí cizinci. A že jich tam je.. týká se to těch, co zvládnou výuku v češtině.
Jejich rodiče tu daně neplatí.
Spousta Slováků, Poláků, rusáci atd. Každý cizinec by si měl u nás platit plné školné, protože do systému nijak nepřispívá - on ani jeho rodiče.
Další problém je, že zabírají misto pro naše studenty. Například o následně chybějících lékařích, zubařích asi nemá cenu mluvit.
Stát je plajte, ale rozdává kde nemá..
Dívejte se na to jako na investici, velké množství těch lidí u nás zůstane a ČR za relativně malý peníz získá vzdělaného mladého člověka.
Paní Jano Hovorková, já jsem si například vysokou školu nemohl z finančních důvodů dovolit, i když jsem nemusel platit školné. Možná bych po čase dosáhl i na stipendium. Přesto jsem si ji dovolit nemohl a brigády v té době moc nebyly. Navíc jste si mohla vybrat ze dvou variant. Buď studovat nebo pracovat. Volba byla jasná. Peníze jsem neměl. Po letech(sedmi od maturity) jsem to zkusil dálkově, ale rodinné nešťastné události mě donutily to ukončit a dnes by se mi již studovat nechtělo ani nevyplatilo.
Školným připravíte mnoho nemajetných inteligentních dětí o vzdělání a bude jen pro bohaté. Takže za mě: Jsem proti jakékoliv formě školného.
Nezapomněl jste, že už žijeme v kapitalismu? V USA placené školy fungují od nepaměti, nadané děti dostávají stipendia (bohužel i blbečci, kteří jsou dobří jen v košíkové), a funguje to. A jejich vysoké jdou nejlepší.
Nicméně nemusíte mít obavy z placení školného. Protože i my zavádíme socialistický kapitalismus a výhledově máme nakročeno (pod tlakem pomatených liberálů) ke kapitalistickému socialismu.
Budeme sice skanzen, ale školy budou stále zdarma i pro zahraniční studenty.
Forum 24 opouští neomarxistickou vlnu a přechází k racionálnímu uvažování?
Ale k věci, školné samozřejmě ano. Přineslo by to celou řadu výhod. Mezi nejdůležitější patří úspora veřejných financí a odbourání zbytečných oborů. Studenti (nebo alespoň jejich většina) by prostě nestudovali zbytečné obory s minimální možností uplatnění, aby pak končili v supermarketech. Ale určitě je potřeba udělat trochu přípravu. Stát by měl poskytnout studentům bezúročné (nebo téměř bezúročné) půjčky s dlouhodobým splácením po dokončení studia.
Tak a kdo zaručí, že studenti nebudou pracovat za pár kaček i v jiných oborech. Však to vidíme už teď, ani pokud pracujete v oboru IT, to vůbec neznamená, že vyděláváte nadprůměrně. Vzdělání bude hrát čím dál menší roli. Člověk bude mít vystudované vysoké školy na které si vezme půjčky a pak většina bude dělat v korporátech za pár korun, to je realita většiny.
Kdysi těsně po r. 1989 se vážně uvažovalo o zavedení školného na VŠ s tím, že by stát poskytl studentům bezúročný úvěr, který by začali splácet po nástupu do zaměstnání. Dlouho se jenom mluvilo, mluvilo, až se to zamluvilo...
Dnes v "nárokové době" je to už zcela bezpředmětné.
A kdo to tenkrát s velkým křikem hodil ze stolu.
Už dost vysoké školy zadarmo ,
Mohou si brát půjčky a potom to z vysokých platů lehce splácet !
Zadarmo vystupuje na lékaře , zubaře .
A odejde pracovat do zahranici / to není normální !
Kde jste viděl ty vysoké platy? To by veřejnost možná zajímalo.
Rodiče studentů určitě platí řádně daně, které nejsou vůbec malé. Ostatně studium není zadarmo, student si musí kupovat spoustu pomůcek, živit se a také, pokud to jde chodit i na brigády. Stávka byla pro podfinancování vysokého školství - no hlavně, že je na stíhačky........