Vždyť je kapitalismus takže když chce někdo studovat na vysoké škole ať si zaplatí studium a ti co přednášejí by měli po určitých letech obhajovat své znalosti a pokud je neobhájí by měli odejít a tím by studovali ti kdo na to mají a pokud by byl z chudých poměrů a skutečně nadaný tomu poskytnout stipendium ale za předpokladu že se zaváže pracovat ve prospěch toho kdo mu stipendium poskytne
Školné na vysových školách by bylo logické, protože lidé z vysokoškoským titulem určitě vydělávají víc než ti s nižším vzděláním. A pro ty co nemají movité rodiče by měly existovat půjčky, které by mohli po škole z platu splácet. A když někdo brečí, že nemá stát peníze, protože se vše rozkradlo a pak volí Babiše, tak by se měl ptát, kde Babiš k těm svým miliardám přišel...
on tu kradl jen Babiš? kdyby to byly jen ty jeho miliardy, to by byla paráda. Koho ale volit, kdyz tu z minulych let mame Dopravni podnik, CASA, Pandury, OKD, ......vycet by byl prilis dlouhy za tech 30 let.
Pokud někdo studuje medicínu a ještě než dostane diplom tak má v kapse smlouvu s nemocnicí v Německu, tak je školné na místě.
Zvláštní, že pokud někdo studuje jinou vysokou školu a odchází po ní do zahraničí, nikdo neřekne ani popel. Ale běda medikovi, když si dovolí odejít. Proc se nenavazite taky do filozofů, biologů, teologů nebo jakéhokoli jiného absolventa vysoké školy, který ji také neplatil?
Vysoké školy zdarma je výsměch. Jsou to lidé v produktivním věku a nechápu proč jim platit vyšší životní standart. Raději bych ty peníze dal o pořádných platů, pro ty co vystudují a nebudou nám tak odcházet do ciziny a když jim dáte pořádné platy nebude problém aby si studia rychle splatili. A ti nemakačenkové co tam lezou jen aby si dělali delší dobu veget by si to rozmysleli, nebo zaplatili.
Nadaní studenti mohou vystudovat za každých podmínek, i chudí nemajetní, kteří se snaží. Dobré by bylo platit poplatky za opakované zkoušky.
Příkladem je tchán nar.1915, od 1921 bez otce z chudé rodiny z Drahanska. Sám si našel možnost reálky v Prostějově, osvobozen od školného pro nemajetnost, podpora od nadace, žil u kmotra.
Po vojně nastoupil na ČVUT Praha a sám si vydělával. Studia po válce dokončil jako stavební inženýr.
Tož to je příklad
Naprostá pravda, má se zavést školné jako je to všude na světě. Pak bude i na vyšší platy učitelů. Všude si studenti musí privydelavat, když rodiče nemají na školné, alespoň si toho víc váží, když školu dodělaji.
Vy vysokou školu nemáte, viďte.
Pokud si budou VŠ studenti platit, budou po dostudování zadlužení. Tak to je určitě výborná motivace, jít pracovat do státních institucí, kde je jistě kvalitně zaplatí. Takže půjdou buď rovnou do ciziny, nebo do soukromé sféry. No a do soukromé sféry poté půjdou i zákazníci tj. občané a to vzdělaní jim zaplatí 2x. A kruh se uzavírá. Mají lidé alespoň trochu představu, kolik měsíčně stojí udržet potomka na VŠ? "No může přece ještě dělat brigády...". Ale jo, když si lidé myslí, že to vyjde levněji, ať si to potom platí.
S otázkou školného přímo souvisí kvalita absolventů VŠ. Jako servisní technik v zahraniční firmě zde v ČR jsem vysvětloval tamnímu technikovi nějaké technické podrobnosti. Hovoru byl přítomen novopečený inženýr, který nás oba dostal do kolen otázkou, o jaký stroj se jedná, soustruh, či frézu? Bylo to CNC centrum ......
Nemluvě o absolventech fakulty žurnalistiky, kterým uniká rozdíl mezi I a Y, o stylistice a poangličťování jazyka nemluvě. Jak zde před časem napsal jeden z diskutujících, mnozí mají vzdělání, ale málokdo vědomosti. 🙁
S názorem paní šéfredaktorky se neztotožním, přijde mi mimo realitu.
Masivní zvýšení platů učitelů základních a středních škol žádné zlepšení kvality výuky nepřineslo.
A univerzitní školství je jedna velká černá díra, máme zde spoustu vyloženě špatných univerzit (o některých to je veřejně známo třeba 40let) a studium na nich je pouze alternativa k pracovnímu úřadu. Ještě bych se zmínil o prošustrovaných miliardách za nové univerzitní kampusy, které vypadají krásně zvenku, ale jsou všechno, jenom ne funkční, ekonomické a udržitelné... Tohle by se mělo řešit v prvé řadě!
Je propastný rozdíl studovat humanitní obory vs. techniku či přírodovědu na dobrých školách (ČVUT, VUT, UK, MUNI), a garantuji všem chytrolínům, že v prvních semestrech na technice nikdo žádnou brigádu při studiu nezvládne.
Sotva můžete čekat zlepšení mávnutím proutku. To bude logicky nějakou dobu trvat, než se obmění pedagogický sbor. Ono vyhodit učitele není nic jednoduchého. Doufejme ale, že ne 20 let.
Dobrá škola = dobrý výdělek v budoucnu. Takové lidi by přece půjčka na studium neměla zruinovat, ne?
To by mě zajímalo, o jaké částce za rok se bavíme, kdo z příznivců školného na VŠ měl v poslední době děti na studiijích a co ho to stálo i bez školného? Koleje nebo privát, vycházeli zhruba na stejno. Stipendium měl syn prospěchové , ale bylo to pár korun odstupňovaných dle prospěchu. Za mě školné ne.
Vážený pane, v roce 1991 jsem do syna investoval přihlášení na první soukromou střední školu ve městě. Později i dosud lze s uspokojením kvitovat, že se to vyplatilo. Školné bylo postupně 3000-5000 ročně a mě jako zaměstnanci s mírně nadprůměrným platem se to tehdy sice moc nelíbilo, ale ani nezabilo. Dle toho soudím, že dnešní přiměřená částka by ve vysokém školství měla začínat alespoň na 30000 za semestr. Nakonec na tom mohou participovat i firmy, které by mohly podporovat pouze potenciální zaměstnance, a nikoliv všechny, jako je tomu doposud.