1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 1 rokem

Článek úplně k ničemu:

1) potvrzuje, že nejvíce křičí o placení ti, kteří platit nemuseli!

2) Nikde ani čárka o tom, že studia většinou platí studentům rodiče (dobrovolně, částečně také jako povinnost živit své potomky do 26 let, respektive do jejich schopnosti se uživit).

3) Není jasné, jak by se platby školného řešily. Jak vysoké by mohlo být.

4) Jak pak absolventi škol zaplatí: studentské půjčky, hypotéku, spoření na důchod, a také uživí mladou rodinu.

7
Před 1 rokem
Vojtech Albert

bod 1/ - hloupost - nejméně křičí ti, co plat nemuseli. To asi platí také, že?

1
Zobrazit další reakci
Před 1 rokem

V mnoha zemích je možné si vzít na studium půjčku, bankovní, a je to považováno za normální věc. Učila jsem 20 let na medicíně, zahraniční studenti normálně platí, vzdělání by si člověk také víc vážil. Je to od začátku můj názor, že by se mělo platit školné, a ne malé.

5
Před 1 rokem

Vystudovat v ČR zadarmo a pak jít pracovat do zahraničí je minimálně nemorální a od státu je to blbost.

Školné by to vyřešilo, zaplať a pak si jdi kam chceš, můžeš si vzít půjčku, můžeš dostat stipendium, ale to je většinou podmíněno nějakým závazkem, ale bylo by to spravedlivé.

Vůbec se nedivím komunistům, že se bránili odlivu mozků. Vystuduju zadarmo a za kopečkama dostanu ordinaci zadarmo a královskej plat a jsem vychechtanej.

10
Před 1 rokem

Vykřikuje se, že zdarma je, vzdělání, socialismus. Ti komunisté, ale nebyli blbci. Když se příbuzní vystěhovali /před rokem 1989/ do SRN, tak museli zaplatit náhradu za vzdělání.

4
Před 1 rokem
Karel Potoček

Soudruhu, nechte si tu svoji bolševickou propagandu na schůzi vaší uliční organizace KSČ!

3
Zobrazit další reakci
Před 1 rokem

V současnosti ovšem prostestují zejména pedagogové; těch se asi "školné" týkat nebude? Nebo si mají za to, že mohou učit, také platit?! - Pokud je mi známo, jde především o dorovnání státního příspěvku veřejným vysokým školám na úroveň běžnou v zemích OECD. Tedy "po prostu": stát dává na své vysoké školství méně, než jak činí většina evropských zemí. Případné školné by tedy nebylo než "nadstavbou" nad tím, co by měl dávat sám stát.

Ovšem pro otce-pedagoga na některé z FF či PdF by takové školné bylo likvidační: bere totiž méně než učitel ZŠ či SŠ.

1
Před 1 rokem

Pořád se oháníme příklonem k Západu ale pořád jako bychom žili v socialismu. Školné na vysokých školách jednoznačně ano, na soukromých se platí už dlouho.

17
Před 1 rokem

Ano, vláda, vlády, zde nasekaly dluhy, a my jsme ručitelé, kteří to mají zaplatit. Škoda, že to tak nefunguje i u mojí půjčky...40 let ze svého platu živím důchodce, ale sám jako důchodce nedostanu nic, protože chudáci studenti nemají na mejdan???

12
Před 1 rokem
Zdeněk Soukup

jsi se blbě zadlužil fiala ti jiste pomuže

6
Zobrazit další reakci
Před 1 rokem

Zajímalo by mě, jestli paní redaktorka vystudovala vysokou školu bezplatně a jestli ji to tak moc vadilo??? Problém je plýtvání uvnitř vysokých škol , špatné přerozdělování peněz ze strany vedení, nehorázně vysoké platy některých profesorů na "vyvolených" fakultách ... děti by jen přispívaly na ještě vyšší platy.

6
Před 1 rokem

Studium je investice. Neplatí to na 100%, ale kdo má vysokou školu, má daleko větší šanci získat lépe placenou práci. A jako každá investice, i vzdělání by mělo proste být financované (alespoň částečně) z peněz toho, kdo bude jeho užitek následně po celý život užívat.

Vidím 2 možné alternativy:

1) prostě platit školné

2) X let po dokončení školy platit daně v ČR

Ta druhá varianta je asi trochu komplikovaná a neprůchozí, takže za mě varianta č. 1.

Z vlastní zkušenosti, snažil jsem se ˇVS vystudovat, neúspěšně, i když jsem pak většinou pracoval (a pracuji) na pozicích, kde je většinou VŠ podmínka. Jsem přesvědčený, že pokud bych musel sáhnout do kapsy a platit školné, buď bych na VŠ nelezl a nebo bych se jinak smekal, abych ji dokončil.

4
Před 1 rokem

Přeji Dobrý den. Vyučil jsem se, za peníze mých rodičů, pak jsem formou kombinovaného studia absolvoval střední školu. Kombinované, znamenalo, že každý týden, jeden den do školy a vzhledem k tomu, že jsem nebyl ,,kádrová rezerva" ,jsem v sobotu musel nadpracovat studijní den v týdnu. První V.Š jsem absolvoval, též při zaměstnání, další V.Š., pátek odpoledne a sobota, při zaměstnání a platba školného. Další V.Š dojíždění do Prahy sobota s dopravou od 5hod ráno do 22,30 večer. Náklady plus školné ze svého. Poslední V.Š psaní Rigorózní práce školné 900 Euro, vše za své...Doporučuji každému

4
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt