1600/1600Zbývá 1600 znaků

Platit zadarmo něco, co se může prodat za hranicemi a těm co to platí se vysmát? Pořád slyšíme že je třeba vzdělání, bohužel po 33 letech nás nikam moc nedostalo, máme dluhy a prachy za vzdělání jsou v čudu. Očividně jen někam cpát prachy moc nefunguje. .Chce to motivaci a za svoje...

17
Před 1 rokem
Vojtěch "adalbert" Maruška

proč je předmetem vzdelavaní mame chytry - a blbí lidi kdo to ma platit

stat jinak tu budou jen samí tupci

1
Před 1 rokem

V minulosti, když jsem nastupoval do učení, tak jsem musel podepsat závazek na tři roky u konkrétní firmy (státního podniku). Tak dát dnešním studentům na výběr: budeš pracovat nějakou dobu po vystudování v ČR a nebo si studia zaplať. Tím by se do vysokého školství dostaly další peníze. Ovšem v článku je taky trochu demagogie. Máme se uskromnit a pomáhat Ukrajině. Samozřejmě snad nikdo nebude proti pomoci ženám a dětem z míst, kde se bojuje. Ale nevidím důvod, proč poskytujeme služby all inkluziv důchodcům z Užhorodu. Tam se bojovalo naposled za Stepana Bandery. Takže trochu selektivní přístup naší vlády by byl na místě.

104
Před 1 rokem

Školné na vysokých školách mělo být zavedeno už dávno. Dětičky si zvykly, že mají vše zadarmo. Do školy jezdí v autech, ani koleje už nechějí, bydlí raději v bytech.

Školné zavést. A pro ty, kdo tu nechtějí zůstal, nechat zaplatit celé školné. Pokud neodpracují alespoň pár let pro stát, který jim vzdělání dal.

84
Před 1 rokem
Ivana Veverková

Myslím, že máte pravdu, samozřejmě zavést také pro chudé stipendium, ale chtít za něj odpracování určitého počtu let v Česku.

15

Jsem pro zavedení školného na VŠ, pokud k tomu bude fungovat systém stipendií a nízkoúročených půjček s odkladem splatnosti podobně jako v Německu. Dokonce bych u nedostatkových oborů umožnila dluh za studia úplně odpustit za předpokladu, že si absolvent odslouží určitý počet let v oboru doma v ČR. Omezila by se tím vysokoškolská turistika typu - jeden semestr na jedné VŠ, další na druhé - a nekonečné "sebehledání" některých "takystudentů". Kromě toho - pořád si stěžujeme, že české VŠ nejsou na špici světových žebříčků - uvědomme si, že jsou většinou srovnávány s placenými školami - které mají úplně jiné finanční možnosti.

10
Před 1 rokem

Svatá pravda. Zavedení školného na VŠ netrpělivě očekávám od r. 90, bohužel zatím pořád marně. Přitom je to tak jednoduché, hned by bylo dost peněz na platy pedagogů! Za vzdělání je opravdu třeba si připlatit, a ne jenom škemrat u státu, aby přidal další peníze na dluh. A na podporu talentovaných mladých studentů může sloužit promyšlený systém stipendií.

70
Před 1 rokem
Miroslav Kroulík

Je zajímevé, že dříve to šlo, školství zadarmo, včetně vysokých škol. A dnes ne? Dneska už nani to zdravotnictví není zadarmo, jak se vykládá. A dříve to taky šlo. Kurňa, kde je chyba? 🙂 Není to tím, že je u nás těch vysokých škol zbytečně moc? Nepokřivilo se školství tím, že se zavedly poplatky pro školu za každého žáka?

22
Před 1 rokem

Zdarma by mělo být studium oborů, které společnost potřebuje. Herectví, gender, malířství, teologie a podobné by si měli studenti platit, nebo minimálně připlácet. A u těch co studují zdarma, nastavit podmínky tak, aby v po škole zůstali v ČR minimálně 10 let, v příslušném oboru pracovali a tím společnosti vrátili vynaložené prostředky. Pokud by chtěli odejít Před dosažením té doby do ciziny, pak by museli vynaložené prostředky uhradit. Tím by se také dosáhlo na vyšší mzdy pedagogům a ubylo by věčných studentů, které bych spíš nazval netáhly.

87
Před 1 rokem
Milan Čapek

Pane Čapek, vy jste stejně nevzdělaný a mentálně jednoduchý člověk jako Bábiš. Pro civilizovaného člověka s průměrným vzděláním je vaše přesvědčení, že společnost nepotřebuje kulturu, filozofii a pod., hotovým atentátem na kulturu. Pro vás je zřejmě hlavní životní hodnotou přežraný tlustý břich, zatímco hlava slouží jenom k tomu, aby člověku nepršelo do krku.

63

Provoz státu pokrývá výběr daní,které platí i důchodci a to přinejmenším formou DPH.Pokud hovoříme o vysokém školství,na jeho financování se podílejí i lidé se vzděláním nižším.V ČR je zkrátka systém solidární a panuje mylná teze,že na něj doplácejí především lidé vysokopříjmoví.Tuzemská politika totiž spravedlivou daňovou politiku postrádá.Jak známo,kategorie OSVČ reprezentuje velmi širokou a pestrou škálu - od zemědělců,přes umělce, řemeslníky, obchodníky,ale velmi často jsou to i lidé pracují na švarcsystém- IT pracovníci,sportovci, někdy i novináři, pracovníci různých agentur, ba dokonce asistenti poslanců.Stát při stanovení daňové zátěže ignoruje jejich reálný příjem,resp. zisk a většině umožní platit nízkou paušální daň ve stejné výši.Tedy řemeslník, který má roční obrat 500 tisíc, z něhož dá polovinu za náklady na materiál, zaplatí měsíčně paušální daň šest tisíc za všechny odvody.Stejnou částku ale bude platit i IT expert s ročním příjmem do milionu a půl, který bude moci zůstat jako všichni ve volné živnosti s výdělkem do 1,5 milionu v prvním pásmu paušální daně.

OSVČ odvádí většinou až násobně menší částky na sociální pojištění, a v důsledku tak budou mít oproti zaměstnancům zhruba poloviční důchody, což se bude týkat i plátců paušální daně. To pak může vést k sociálním problémům,jejichž příčinu ale politici budou opět hledat jinde a nakonec zkonstatují,že se o sebe musí každý postarat sám,což rozhodně nezvládne každý.(Hypotéky na byt.)A to nemluvíme o daňových únicích,či rozmanitých dotacích ,které paradoxně míří těm,kterým z logiky věci určené nejsou.

26
Před 1 rokem

Vzdělaná společnost. Ale spousta lidí by chtěla být těmi vzdělanci zadarmo a pokud možno i bez vynaložení nějakého úsilí.

Mezi námi: i v "komunistické" Číně, té "lidové", kontinentální je běžné, že si studenti na studium přivydělávají nebo i úplně vydělávají. Už nejméně 25 let. Tehdy jsem si odtamtud vezl notebook a při koupi v obchodě v Pekingu padla zmínka "on tu teď není, má teď školu". - A ti co se chtějí naučit anglicky a nemají na školné, tak pokud mohou pracují v obchodě, kudy projde hodně cizinců. Snaží se prodat, diskutují s těmi cizinci a pokud to vypadá že zrovna teď neprodají, tak rádi dále diskutují a klidně vám poradí čemu se vyhnout a co můžete bez nebezpečí koupit.

Ale něco podobného se týká i učitelských platů. Za pomoc odborníka v leckteré technické oblasti si některé firmy i zaplatí. Což nemusí až tolik platit v mnoha z humanitních oborů. Ani firmy ani jiné organizace to sice (většinou, výjimky samozřejmě existují) nemají, jenže si často myslí že to nepotřebují. A učitel třeba filosofie si pak nepřivydělá.

6
Před 1 rokem

Pak byste rozdělila společnost ještě více na bohaté a vzdělané a chudé a nevzdělané, s minimální přístupností mezi nimi. Narodila jste se v chudé rodině? Zapomeňte na vzdělání. A to ani nemluvím o tom, že vzdělání je investice i pro stát.

19
Před 1 rokem
Jan Kulas

Stipendia vám asi nic neříkají…..

6
Zobrazit další reakci
Před 1 rokem

Haló noviny, zvané Fórum24 se zase odkopalo. Třídní nepřítel, který vystudoval za naše peníze ! Platit, umístěnky, vydírání a nízké platy .... Kdypak jsme to už zažili, soudruzi ?

Před 1 rokem
Luděk Leder

Já si řidičák na náklaďák taky zaplatil sám. Potřebuju ho k práci jako někdo třeba diplom.

4
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt