Mívám někdy dojem, žen poměrně dost velká skupina Čechů nemá ráda vůbec žádné cizince. Od Prahy okolo celé zeměkoule až zase po Prahu. Mindráky, mindráky, mindráky.
Přesně takový pocit mívám taky.
Autorka článku má samozřejmě pravdu, je neslušné až hrubé mluvit s Vietnamci (nebo jejich dětmi) přezíravě, blahosklonně, nebo jim dokonce samovolně tykat. Ale na druhou stranu článek působí, jako by jim to dělal kdekdo, že se s tím setkávají neustále. A tomu já nevěřím. Jasně, vždy se najde pár jedinců kteří mají Vietnamce za podřízený lidský poddruh, nebo jsou pro ně prostě jen trpěná skutečnost, ne více než ten pověstný vosk. Jen by mě zajímalo, kolik takových Čechů je, jaké procento se tak skutečně k Vietnamcům chová. Já totiž takovou zkušenost nemám a nikdy jsem nikoho neviděl jednat Čecha s Vietnamcem (nebo Čechem s vietnamským původem) vyloženě neuctivě, natož hrubě. Proto si kladu otázku, jestli to paní nebo slečna autorka nepřehání.
Proti Vietnancům jsem úplný prdi. Je jich více jak 10 x víc jak nás. Navíc oni mají socialismus s kapitalistickou tváří, který evidentně prosperuje zatímco západní evropa si hraje na liberální socialistický kapitalismus, který celou společnost vede evidentně do kopru. Když by přišlo na věc, umlátí nás čepicemi a stranickými legitimacemi.
Když jim to tak prosperuje, proč lezou sem a ne naopak......🤔
Ono koupit něco v akci v Kauflandu a pak to dráž prodat ve večerce, není žádný umění, a mezitím sedí vietnamec na židli a hraje si s mobilem...--😄
Těžko se omlouvá v zemi,kde si lidi dvakrát zvolili zemana za prezidenta- člověka, který v každém projevu někoho pomlouval nebo urážel.
A neni to "Švejkovstvi" jak to někteří obhajují. Je to hloupost s buranstvim.
Bohužel pozitivních vzorů, které by měli prostor v médiích je pomálu.
Většina Čechů,si bohužel myslí,že všechny národy na východ od nás jsou méněcení bl...i,a my že jsme ti jediní dokonalí.Ale směrem na západ,tam je to zase obráceně,servilní podlézání a podbízení se.Takže se nemůžem divit,že nás Němci a Angláni mají za podřadné a nikdy nás nebudou brát jako rovnocené partnery.
Vidím, že jste v zajetí předsudků. :)
😀 Uz jsem se skoro lekla, ze by s nejakou mensinou bylo bezproblemove souziti. No nic. 😄
Tvrdit, ze "Cesi" nekoho urazi je asi tak stejne hezke, jako delat na Vietnamce opicky a sikmit si oci. Ja rozhodne nikoho neurazim pro jeho puvod, chovam se stejne slusne (nebo neslusne 😄) ke kazdemu bez rozdilu narodnosti, rasy, vyznani. A opravdu se mi nelibi byt hazena do jednoho pytle s hlupakem, ktery na potkani cizincum tyka, jen proto, ze jsme stejne narodnosti. Je mi lito, ze jsou mezi nami takovi omezenci, ale tvrdit, ze se tak chova "majoritni spolecnost", kdyz se tak ve skutecnosti chova par tupcu a xenofobu, je trosku nefer.
od Vietnamců a Číňanů se můžeme přiučit.pracovitost,skromnost,slušnost a vztahy v rodině-úcta k rodičům a podpora děti nejsou běžným standardem v naší společnosti.
A chtěl bych vidět,když přijede Čech do Vietnamu..... A nechápu co pořád mají s tou pracovitosti,to když slyším tak si začnu myslet,že nikdo jiný nic nedělá. Že pašují oděvy se značkami,na které nemají právo,že ve velkém pěstují trávu,že jsou tady taky jejich mafie ,daňové doklady jim nic neříkají,platby jen v hotovosti atd.atd. Kdo chce v cizí zemi žíti, měl by její zákony ctíti.
Je to výsledek typického čecháčkovství.
Velká část Vietnamců přišla do Československa v sedmdesátych létech. Někteří i dřív. Velkou část tvořili bývalí vojáci z vietnamské války. Tady se učili řemeslám a získavali praxi.
Samozřejmě, vypadali jináč. Mnohokrát se stalo, že vidíte mladého klučíka a on to byl čtyřicátník. No a tak se těm "klukům" samozřejmě tykalo. V těch pracovních kolektivech to bylo normální. A nemusel vypadat ani moc mladě. Byl to zkrátka parťák z práce.
No a pak se dostávali ty lidičky vietnamské mezi nás, ostatní. Čecháček věděl, že to nejsou žádní boháči, že mají za sebou válečné útrapy a tak si uvědomil, že je najednou něco víc. Proto to tykání a přezírání. Proto ty znevažující pojmenování. No a protože čecháček je věčný, tak to holt bude trvat ještě dlouho. Ne, čecháček nezmoudří, ale najde si ný objekt.
Velká část Vietnamců k nám přišla po roce 1989. Nebyli totiž jenom u nás ale i v bývalé NDR. Tam po roce 1989 zavládla nezaměstnanost až 20% a hrozil vypjatý nacionalizmus. SRN tehdy nabídla Vietnamcům 10.000 marek pokud opustí území. Toho mnozí využili a těch 10.000 DM (v roce 1989 astronomická částka) použili pro začátek podnikání.
Děkuji autorce za článek. Napsala to, co si mnozí myslí, ale neříkají nahlas. Vietnamští rodiče totiž svým dětem odmalička vštěpují nejen "měj dobré známky", ale taky "nevyčnívej, nepřitahuj na sebe pozornost, pokud to není na akademické půdě".
I když máte na věc odlišný názor, výchova má pořád silný vliv. A právě tohle mlčení je pak mylně chápáno, protože si majoritní společnost myslí, že nám ty výrazy nevadí. Opak je pravdou, vadí nám. Uráží nás.
S výrazem "ťing-ťong" jsem se setkávala zhruba před 20 lety téměř na denní bázi. Vždy to bylo doprovázeno zešikmením očí a úsklebkem. Nevím, zda se výraz postupně přestal používat, nebo jsem to jenom vytěsnila z paměti. Čongové slyším dodnes, hodně zákazníků v obchodě se neostýchá vytáhnout telefon a hlasitě třeba říct: "Jsem u Čongů, chceš něco?"
O týkání netřeba se bavit, vadí mi to, ale nejvíc to vždy roztočí mého manžela, který je Čech. Několikrát jsem na to upozornila i tátu, ale jeho reakce byla "vždyť o moc nejde, nebudeme dělat problémy".
Zvykla jsem si na podivná označení, ale jen protože si zvykáme a tolerujeme, neznamená, že ty výrazy už neuráží nebo nebolí.
Nedávno přišla moje nejmladší sestra s tím, že dělá na novém školním projektu se spolužačkou, se kterou se doteďka neměla moc šancí pobavit. Spolužačka se zajímala, odkud sestra pochází a mimo jiné použila i výrazy, jako je ťing-ťong nebo čongové, apod. Sestře to bylo nepříjemné, ale popel si sypu na hlavu já.
Uběhlo 20 let, a vůbec nic se nezměnilo. Vyrůstá nám tady 3. generace a nezaslouží si být těmito výrazy vyloučeni z majoritní společnosti. Kdybych se ozvala už před lety, byla by dnešní situace jiná? Nevím, ale chci to zjistit.
Více takových článků prosím.