Možná vás překvapí, že oba dva distributoři vycházejí ze shodného nařízení EU, českých zákonů, vyhlášek i rozhodnutí ERU. Jen jeden z nich však připojování balkonových FVE schválně sabotuje. Ten druhý má centrálu v Německu a český stát v něm nedrží většinový podíl...
V distribuční oblasti EGD jde balkonová FVE zapojit naprosto napohodu. Ohlásíte distributorovi, obratem podepíšete změnu smlouvy o připojení a můžete připojit. Žádná revize, žádné nadbytečné papírování, bez výměny elektroměru či nutnosti hrabání se v "antoníčku". U ČEZu to je jiná, tam vás protáhnou všemi sedmi kruhy pekla tam i zpět, aby vám tu nejlevnější a nejdostupnější snahu o úsporu energie jak se patří osladili, takže budete muset absolvovat plnohodnotné zjednodušené připojení mikrozdroje.
Odkaz
Nemuzeme prece fušovat CEZu do "podnikání". CEZ mafie chce své jisté.
Z textu --V prvním roce vyrobil celkem 380 kWh, z čehož provozovatel využil asi 125 kWh přímo pro vlastní spotřebu. Dodávka do sítě mu vydělala necelých 50 eur (asi 1250 korun). 380 - 125 = 250 ..... 1250 : 250 = 5 .. To znamená výkupní cena 5 Kč za 1 kWh u nás cca 0,5 - 1 Kč pevné ceny nebo spot, kdy je cena v době přetoků většinou nízká, ale 5 Kč je z říše snů. Kde asi udělali soudruzi chybu??
Nedíval jsem se na video, třeba to tam zaznělo. Pokud máte virtuální baterii, proud, který přímo nevyužijete, posíláte do sítě, a pokud pak čerpáte ze sítě, když elektrárna nejede, odečítají se Vám vyrobené kWh za cenu, na jakou máte smlouvu. Takže když mám tarif silové elektřiny třeba 4 Kč/kWh, přetok (tedy to, co přímo nespotřebuji), posílám do sítě, a když ze sítě čerpám, odečítají mi ty kWh z mé naprodukce za ty 4 Kč/kWh až do výše mé uložené "zásoby". A pak už mi ty 4 Kč fakturují.
Takže když dodám do sítě 1 MWh, "dostanu" za ni 4000 Kč. Pokud ji vyčerpám. Pokud ne, nedostanu nic.
Ale třeba je to jinak, těžko říct...
Balkonová FVE je v Německu velmi populární a změna legislativy v minulém roce ten boom ještě více podpořila. Možné jsou elektrárny s max. výkonem 2000Wp tedy 4 solární panely. Do sítě ale mohou najednou dodávat jen 800W. Smysl to dává jak pro oblačné dny, kdy i 4 panely na těch 800W nedosáhnou a ještě větší smysl to dává v kombinaci s akumulátorem. Do toho se energie nad těch 800W uloží.
Resp. výrobce Anker dokonce nabízí Smart Meter, který měří aktuální spotřebu domácnosti a přes WiFi ji komunikuje řídící jednotce. Takže příklad: domácnost spotřebovává 300W, slunce dodává 1000W - systém posílá 300W na spotřebu domácnosti a 700W se nabíjí do baterie. V období únor-říjen naprosto výborně fungující systém. Podrobně sleduji jednu konkrétní instalaci na německém RD (3 panely na jih, jeden na západ + akumulátor 1,6KWh). V březnu za slunečných dní dodá více než 7KWh. Baterie je spíše malá, protože je za slunečného dne často už kolem poledne nabitá na 100%. Na druhou stranu, když slunce nesvítí, tak se plně nenabije.
Na druhou stranu, výkon v minulém listopadu, prosinci a lednu byl bídný. Za oblačného počasí elektrárna vyrobila těch 7kWh za celý měsíc.
V článku je zavádějící údaj, že za elektřinu dodanou do sítě je možné dostat zaplaceno. To je možné pouze ve velmi vyjjímečných případech. V naprosté většině případů, kdy je to jediné FVE zařízení, za přebytky do sítě není zaplaceno nic.
Přesto se FVE vyplatí a sice mnohem rychleji než za 10 let, protože nahrazují kupování drahé energie ze sítě.
Bohužel balkonovka je dobrá věc , ale lze používat jen v EU mimo ČR. Máme bohužel schválené počítání po jedné fázi a to je nevýhodné . Schválila stará dobrá ODS za Nečase. Jsme jediní v EU. Do roku 2011 se v Česku používalo součtové měření spotřeby elektrické energie – tak, jako s výjimkou Slovenska v celé Evropě. S rozvojem malých energetických zdrojů, především solárních elektráren na střechách rodinných domů, však distribuční společnosti prosadily u Energetického regulačního úřadu změnu měření elektřiny: ta se od roku 2011 namísto součtově měří po jednotlivých fázích. Tato zdánlivě nevýznamná změna může mít dramatické dopady na rentabilitu malých solárních elektráren.
Je to nevýhodné pro malovýrobce a výhodné pro stabilitu sítě. Tohle rozhodnutí hodnotím jako prozíravé. Za jakým účelem si většina lidí slunečník pořizuje? Chtějí ušetřit nebo vydělat? Většina chce vydělat a zlý ČEZ jim hází klacek pod nohy. Pokud budu šetřit, pak jsou mi nějaké přetoky naprosto volné.
Včera jsem se vracel z výletu a míjel ta solární pole...
A říkal si, kdyby nebyla, platil bych za energie méně. Není to divné?
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Distribuční společnosti v podstatě FV nepodporují, i když otevřeně to dělat nemůžou. U FV je problém, že jen část výkonu člověk potřebuje, když je k dispozici. Využitelné je buď v kombinaci s el. sítí, což ovšem znamená mít povolení, nebo bateriové úložiště. To znamená docela velkou investici vůči získané elektřině.
FV má cenu hlavně tam, kde to člověk sám dokáže využít a nemusí řešit s dodavatelem, prostě nespojené s elektřinou ze sítě. Např. ohřívat tím vodu nebo do el. topení doma, do přímotopu. Žádné povolení být nemusí, dodavateli do toho nic není, stejně jako když někdo má dynamo na kole, tak to žádný čez taky nepovoluje. U té vody to pak případně dotopit dalším zdrojem, nemusí jít o elektřinu, třeba plynem. Tady je potíž, že to vyrobí dost el. v létě a málo v zimě. V létě tu teplou vodu člověk využije, co jde do topení je v podstatě k ničemu. Ale i v zimě FV elektřinu vyrábí a z hlediska úspor může mít i to nevelké množství význam. To je věc konkrétního výpočtu. Hlavně se nevyplatí systémy, kde člověk dává přebytky do sítě, ekonomicky nevýhodné a krom toho i šikana od energetických společností. Bateriové systémy zas znamenají velkou investici, baterie má určitou životnost, mnohdy se vůbec nevyplatí.
A co se divíte, že ČEZ byrokraticky mučí lidi. Takovým společnostem všude na světě nezáleží na nějaké udržitelnosti, to jsou bláboly politiků pro naivky. Ziskovost, ziskovost. Kdo věří grýndýlu, je hlupák, kdo ho podporuje, je zločinec.
I když to je balkonová fotovoltaika a je třeba zapojená do zásuvky, tak to balkonová fotovoltaika není. Ta je v Německu na ohlášení a přetoky nelze prodávat, resp. nelze posílat. U nás je vše podle zjednodušeného procesu připojení a na fotovoltaiku do 800 Wp, v Německu do 630 Wp se pohlíží stejně jako třeba na 10 kWp.
Další naprosto zbytečný článek ohledně instalací balkonové FVE.V ČR nepoužitelné vzhelem způsobu měření spotřeby el.energie na elektroměru.V celé EU(mimo Portugalska a části Rumunska?)je měření součtové,u nás fázové.Jednoduše,to co BFVE vyrobí tak jde přes elektroměr formou přetoků do sítě.
malé zamyšlení... v EU nepotřebujeme k zapojení pomalu nic - u nás je složitější??!! Když jsme v EU, tak všichni stejně, ne?...
ČEZ je nad zákony EU.