1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 1 rokem

Je potřeba si uvědomit, že je trendem vyprávět, "jak jsme trpěli".

K vojně: byl to sociální přelom z kluka na muže. Kdo to dokázal využít, měl přednost. Jak vlastním náhledem na sebe v kolektivu, tak naopak. Kdo dokázal ZVS využít, měl šanci získat znalosti, zkušenosti a dovednosti, které by v civilu nezískal a mohl je využít celý civilní život. Rozhodně to nemusely být ztracené roky, čímž samozřejmě nemyslím ideologické působení, které se dalo ignorovat.

K šikaně: kdo se nedokázal zařadit a nějak vyčníval, spíše negativně, přitahoval pozornost. Pak bylo potřeba se šikaně ubránit. A je potřeba si uvědomit, že šikanovaní byli nejzarytějšími šikanovateli. Holt nepřerušili řetězec šikany a mstili se za svoji neschopnost se šikaně postavit.

Počet mrtvých přepočteno na jeden rok je cca 150. To při počtu 150 000- 200 000 vojáků není tak mnoho (1 promile), zvláště, když dost případů byly sebevraždy, což bylo do jisté míry selhání sebevraha, tedy neschopnost se vyrovnat s určitými extrémními podmínkami. Ale drtivá většina se nevěšela. Ostatní případy byly většinou úrazy, nebo trestné činy. Myslím, že procentuální úmrtnost této věkové kategorie v civilu nebyla o nic menší.

Většina kluků brala vojnu jako jistou nutnost a myslím, že by nějaký "tlak" prospěl i nynější generaci "sněhových vloček", aby svoji tělesnou, mentální a sociální kondici a představy o ní ověřili praxí.

491
Před 1 rokem
Jiří Buzický

Já bych jen dodala, že na řadě akcí v pozdějších letech naši manželé vzpomínali na vojnu velice často a určitě ne jako na horor, spíš s humorem, možná i s trochou nostalgie. My jsme se jim smály-v dobrém- že znají jen 2 témata, ženy a vojnu. Oni samozřejmě mohli říct totéž o nás, jen jiná témata. A úmrtí, sebevraždy? To je velice sporné téma, protože k sebevraždám dochází mezi vysokoškoláky- podle informací od vedoucí studijního oddělení VŠ, mezi dospělými z různých důvodů stále, já mám dokonce pocit, že díky často tíživé sociální situaci teď častěji než dřív. A nešťastné náhody, autonehody apod.se také dějí stále. Já v tom vidím opět snahu líčit minulou dobu jako jeden obrovský "horor", ukázat, jak předchozí generace trpěly po všech stránkách.

353
Před 1 rokem

No nevím, zda byla vojna na východě za trest pro intelektuály. Tenkrát normální věc. Východňári sloužili v Aši, Karlovaráci v Košicích. Já měl tehdy po maturitě, tedy žádný intelektuál a povolávák jsem dosta do Michalovců (1977 ). Jsem z Českolipska. No raději jsem šel na VŠ do Žiliny , o trochu blíž a víc svobody, a ten rok potom jsem odkroutil v Plzni ( už jako intelektuál ). Ale že si vojáci mezi sebou dokázali dělat hnusné věci, to bych podepsal. Ale ono to je i na učilištích a jiných internátech možná i dnes.

122

Bohužel to byla ztráta dvou "nejlepších let v životě člověka" a minimální přínos. Ten přínos spočíval v tom, že jsme si uvědomili v jakém bahnu to žijeme a kdo nás má v rukou. Hnali nám do hlavy hlavně politiku, kuchaří opravovali tanky a automechanici byli v kuchyni , jaká to může být armáda, když velitelem pohrdáte, o dalším víte, že krade v kuchyni a šmelí s tím, co je určeno nám. . Uložená technika je jen jako, nepoužitelná v případě války a co je důležité pro jednotlivce, že my Češi nejsme žádná lidská kvalita. Ta šikana atd. je vždy největší právě v obdobných zřízeních, v Rusku je přímo děsivá. Čím více primitivů, tím více šikany. Ta neskutečná zbytečnost být zavřený za plotem , nám lezla na mozek. Mládí potřebuje ženy/až na vyjímky/ a když nás pustili s dozorem do kina byli jsme jako opice a občané námi opovrhovali včetně dívek, jako kdyby to byla naše vina. Tam nebyl žádný odkaz na naše hrdiny/ti ze západu po roce 1948 skončili v kriminálech a mnozí nepřežili/, všude jen sověti, sověti a zase sověti..Záměrně nás oblékali jako strašáky do zelí a tím sám člověk ztrácel ůctu. Hlavně že nám kontrolovali, zda máme u sebe šití, ubožáci komouši. A co bylo pro mne důležité, že slovo lampasáka nemělo žádnou cenu, co slíbili nedodrželi , prostě socialismus a zmar duše...Na zkušenost do života to bylo dobré, ale za jakou cenu?

175
Před 1 rokemUpraveno
Vojtěch "adalbert" Maruška

Kecáš. Kuchaři neopravovali tanky ale vařili. I tak nás vyučených bylo málo, vařili i řezníci, pekaři a cukráři. I tak jich bylo málo, chodili na tři měsíce do kursů i jiné profese - měli jsme zacvičeného kuchaře-v civilu slaboproudař - a vařil hodně dobře. Můj synek ještě zažil 18 měsíců vojny - chtěl k paragánům, vydupal si to, šel tam a bavilo ho to. Akorát to nebyl pokakánek, při dlouhých přesunech na Doupově ještě nosil zátěž slabším co už po 30 km přesunu nemohli. O šikaně nikdy nepadlo ani slovo, tam si byli všichni rovni a drželi partu.

130
Před 1 rokemUpraveno

Naprosty souhlas: "Vojna za komunistů byla pakárna" a tu pakárnu dělala lampasácká paka, takoví snaživí Pávkové. Zažil jsem jako záklaďák na ZVO a tu pakárnu rudozeleným gumákům (furťákům) nezapomenu.

164
Před 1 rokem
Aleš Kadlec

Jak je vidět, byl jsi nějaký mamoušek. Já sloužil na čáře na Šumavě , a buď si jistý že tam to nebylo pro žádný sr... . Ve sněhu sračce ve dne a v noci. chtěl jsem tam, a už za týden jsem si říkal jaký jsem moula. Ale vydržel jsem . teď mám jen dobrý vzpomínky na kamarády a psa. To nejde vyprávět, to se musí prožít . Ať mě soudí kdo chce. Vím své.

204
Před 1 rokemUpraveno

Článek vhodný leda tak pro současné svazáky, kterým by dva roky vojny určitě prospělo.

My co jsme na vojně byli, tak víme, že tento článek není nic jiného než účelová dezinformace.

VU Podbořany 83-85

144
Radomír Novák

Je to tak jak píšete.Já neznám nikoho z oklolí kdo by na vojně zemřel.Možná nějakej srábek co si podřezal žíly na vc.VÚ 25-21.Vojna mi nesebral ani den života.

11
Před 1 rokem

Kdo nezažil Milovice 1967 - 1968 a pak stěhování na Slovnesko kvůli "osvoboditelům RA " kde byli i obč. UA nemůže si představit co je chodit i na snídani pod kulometem a to byla vojna . A vidíte když se sejdeme vzpomínáme i na to!!

71
Před 1 rokem
Ladislav Storek

Samozřejmě že vzpomínáte. Sedmdesátiletí dědci rádi vzpomínají na dobu kdy jim bylo dvacet a ještě jim stál. S vojnou to nijak nesouvisí :-)

214
Zobrazit dalších 35 reakcí
Před 1 rokem

To jsou zas kecy, to je taková blbost, prý umírali po stovkách, kde to hle autor vzal takovou blbost?Jistěže docházelo k nehodám třeba se zbraní, jistěže tam byla šikana a kde ne, dnes je ve školách horší. Mí synové byli na vojně oba , jeden 2 roky, mladší už jen rok a přežili. Ono trochu té kázně a pořádku nikoho nezabilo a co jde o mne myslím, že ti dnešní chlapci by potřebovali vojny jako soli, aspoň půl roku. Nebylo by tolik obézních kluků a taky by vzali do ruky něco jiného, než ten blbý " chytrý mobil a učili se nějakému řádu a respektu.Zrušit voj, službu úplně byla za mne chyba.

183
Před 1 rokem
Libuna Kozaková

Souhlasím.Mí 3 bratři se vrátili po ZVS úplně jiní.Na vojně si mohli udělat řidičský průkaz i na sk.C, vrátili se úplně jiní "chlapi".A při vzpomínkách často na vojnu rádi vzpomínali.

10
Před 1 rokem

Podívejte se chytráci na nějaký dok nebo hraný film z americké provenience. Tam by se pisálkové o buzeraci v této diskusi as pos..li. Bylo tu 20.000 vycvičených vojáků. Kdo z vás by mamánkové dneska uměl řídit tank, vést střelbu, ošetřovat nadzvuková letadla, vést palbu z raketometů, z kanonů, vyskočit z letadla na padáku a hned začít bojovat, jděte do háje s vašimi žvásty. čus bus

pos.li
Simplified: An Easy to Use All-In-One App For Modern Marketing Teams
Simplified is the time saving, all in one app that your modern marketing team can use for collaboration. Millions of free images, videos, and audio clips. Thousands of designer templates. Long and...
307
Před 1 rokem
Jindřich Šiller

Ani za bolševiků nebyl nikdo, kdo by uměl řídit tank, vést střelbu, ošetřovat nadzvuková letadla, vést palbu z raketometů, z kanonů, vyskočit z letadla na padáku a hned začít bojovat. Vy jste někoho takového znal?

110
Před 1 rokem

No pan autor toho dost pamatuje když ví jak to chodilo na vojně za komunistů.

A kde se naučil novinařině?

A kdy stihl tu bolševickou vojnu?

Dráhu novináře začal jako „sporťák“ v dnes již neexistujícím deníku Super. Zkusil si i bulvární dráhu, když byl redaktorem a následně šéfredaktorem týdeníku Paparazzi.

Stejný postup mu osud přichystal i v rámci magazínu Guide a Top Class.

Takže jeden pán povídal. Inu co tě bulvár naučí...

179
Před 1 rokem
Václav Šlehovr

Děkuji za pěkný názor. Sloužil jsem na Šumavě v letech 1974-1976.Většinou o tom píši ti co to nezažili a jenom pomlouvají. Byla tam taky mazácká vojna, ale také jsme se mohli na mazáky spolehnout-byl to kolektiv jako kdekoliv jinde. Raději ať redaktor píše o šikaně na školách

191
Před 1 rokem

Možná že pakárna, ale když si to převedu do dnešní doby...kolik lidí by mělo řidičák trojku (osobní auto, náklaďák, traktor) za 300 Kčs,( předvojenský řidičák, který jsem i já absolvoval) nebo ZADARMO řidičák na autobus, (kluci co jezdili prvním rokem s Praga V3S ) pak druhým rokem dělali řidičák na autobusy a jezdili s přidělenými autobusy na útvaru...čili do civilu řidičák na autobus.Jiní kluci co jezdili s tankami dostali do civilu řidičák na pásové traktory A ZADARMO (bagry, buldozery).

A k těm úmrtím.Většina úmrtí byla nedbalostních z vlastní viny těch mrtvých.Kamarád, co byl u tankistů říkal, že dva namazaní vojáci se vraceli z hospody a usnuli v kupkách na louce.V noci byl poplach a s tankami vyjížděli přes tu louku.Samozřejmě, že přes kupky sena a tito vojáci zemřeli pod pásy tanků.

Sám jsem zažil to, že po střelbách byla tkzv. rána jistoty (vojáci vědí co to bylo).Mazák při této ráně mířil na bažanta a usmrtil ho.

Takže si myslím, že 99% úmrtí bylo z nedbalosti základních vojáků.V době kdy jsem sloužil já (1972-74) nebyl žádný smrťák z důvodu šikany.A pokud jsem se bavil v civilu s nějakými vojáky z jiných ročníků, tak říkali, že většinou ti co se zasebevraždili byli kluci z měst, kluci z vesnic byli vždycky odolnější.A to také o něčem vypovídá.

34
Před 1 rokem
Ladislav Hnyk

Na bagry a buldozery jsou státní zkoušky, oprávnění D z vojny ČSAD neuznávalo.

10
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt