Dříve byla bytová politika nejen bytových družstev postavena na ploše m2 na osobu, t.j. 3 osoby 24m2 a kuchyň 8 m2, tedy 1+1 je byt vhodný pro tři osoby. Ten měl 39 m2. I u nájmu se platil tzv. nadměr, pokud byl byt větší než výpočet m2 na bydlící osoby.
Pokud stát dotuje nájemné, měl by se vrátit k takovým výpočtům, a nadměrné metry do příspěvku na bydlení nezapočitávat. Tzn. metry na osobu + 8m2 na kuchyň a cena nájmu za m2, co je nad tento výpočet, se nájem do výpočtu příspěvku krátí. Místo 15.000,- Kč nájmu se dostaneme na částku např. 8.000,- Kč a z výpočtu příjmu vyplyne, že na příspěvek na bydlení již není nárok i přesto, že skutečně za byt platí 15.000,-Kč. Za nadstandartní bydlení si nájemník doplatí ze svého. Chápu, že někdo bydlí desítky let, ale pokud na takové bydlení nemá, není potřeba požadovat na jeho bydlení od občanů prostředky.
pokud vím, tak posledních 30 let je bytová politika taková:
1 osoba - 1místnost (tedy garsonka)
2 osoby - 2 místnosti
3 osoby - 3 místnosti
Ale když se byt přidělil a někdo se odstěhoval., tak už byťák nepátral, kdo všechno tom bytě bydlí.
A proč nenadavate na to že se u nás nestaví nové byty. Ti co ty byty mají si na ně museli vzít úvěry které možná platí i nyní v důchodu. Komunisti bytovou výstavbu podporovali a naše vláda podporuje pouze UA. Takže si pane Martinku neberte do úst opět bezbranne důchodce. To jimm ty byty chcete začít brát jako v padesatych letech??
Pane Martínek, jak bydlíte Vy, celý život jsem pracovala jako ošetřovatelka v sociálních službách, všechny děti mám v zahraničí, kde pracují, máte pocit, že si domek nezasloužím, ve věku 61let, kdy nejedu za celý rok na dovolenou a starám se o zahradu, co děláte vy pro to, abyste si zasloužil větší byt, styďte se 😥
Pokud mají na nájem ve velkém bytě své prostředky, tak ať klidně bydlí třeba na zámku. Ale jestliže pobírají příspěvek na bydlení, měla by být snaha o bydlení v menším bytě. A to se netýká jen důchodců. Znám mnoho lidí, kteří bydlí sami ve velkém bytě a pobírají příspěvek třeba i 9000,-. Pokud by bydleli v 1+1 ( a to pro jednoho stačí), nepobírali by nic, nebo o mnoho méně.
To stejné jsou náklady na energie. Neměl by se počítat náklad, ale měla by být stanovena určitá spotřeba která se může započítat do nákladů. Prostě když na to nemám, nemůžu vytápět byt na 24 stupñů, ale musím si vzít svetr.
Když máme na to živit a platit bydlení Ukrajincům, tak přece musíme mít i na lidi, kteří tady celý život pracovali.
Holt to máte hen tu demokracii řekl by mjr.Halúzka. Svoboda projevu tak ten pisálek Martínek si to vykládá po svém.Doufám že se dožije důchodového věku a bude se do něho navážet podobný pisálek jak je on.
Velký byt nebo rodinný dům obvykle také znamená relativně velké provozní náklady a obvykle jsou je s tím spojená i nějaká práce kolem. To asi nelze zpochybnit. Pokud na to majitel nestačí, ať už finančně nebo fyzicky, měl by zvážit možnost tuto nemovitost prodat a najít si něco jiného, co mu bude vyhovovat a co "utáhne".
Chápu, že pro spoustu lidí je těžko představitelné opustit místo, kde prožili nějakou část života a mají tam nějaké vzpomínky, ale někdy to prostě jinak nejde. Vzpomínkami účty neplatíte ...
Ti důchodci v tom bytě již žijí sami. Když ještě vychovávali děti, měli byt také přelidněný.
Co s tím udělate? Martinek? Napište to Křečkovi do vládní poradny nesmyslů. Pokud jde o osobni vlastnictví, máte smůlu. Pokud chci mít 3-4 děti, musím vědět, že jsem schopný rodinu uložit, uživit a vychovat.
ti důchodci v těch větších bytech,nebo v domech celý život pracovali,šetřily,v těch bytech většinou vychovali další generaci a teď si užívají stáří,mladé rodiny se taky musí postarat,to je další kopnutí do důchodců
DalMar- No "a"? Znám jednoho důchodce: absolvoval "Základní vojenskou službu" a chodil do práce každý den! Jako vrcholový sportovec trénoval také každý den. K tomu veškeré? volné peníze i veškerý (zbývající) volný čas věnoval zajištění odpovídajícího bydlení. Následně v návaznosti na situaci "vyměnil" již nevyhovující menší za odpovídající větší. V jednu chvíli i ten větší byl malý, a tak zase "veškeré volné peníze" padly na pořízení dalšího, relativně velikostně odpovídajícího bydlení. Teď ten důchodce nadále bydlí v tom větším "vyměněném" a i tento byt už má o své budoucí mladé obyvatele postaráno. Do toho co a jak vytápí nebo kolik má třeba i historického harampádí nebo knížek nikomu nic není. Jakákoliv výměna za menší nebo prodej by bylo "méně vhodné". Základní vojenská služba se dnes nekoná - to je také určitý volný čas navíc, a i hospody zdražují...