Konfidenti byli už za RU - je to běžný název pro tajného spolupracovníka policie. Takový Rudolf Mrva byl konfidentem už v 19.století,
Slovo soudruh ( sou-druh) je také mnohem starší než samotná KSČ, je to český výraz pro spolupracovníka, spolustudenta, spolubojovníka - nejblíž tomuto slovu je kolega, což je ale převazaté slovo.
Pravěká sídliště nalézáme při archeologickách vykopávkách, to slovo nemá nic splečného s ideologií.
Slovo soudruh komunisté nevymysleli, ale dokonale ho zprotivili všem lidem, když ho desítky let vynucovali používat ve školství, armádě a všude možně jinde.
To je trapný článek - spíš křeč, jak si vydělat nějaké peníze... Samozřejmě, že někteří omezenci budou hýkat štěstím, protože jsou nadšení z každého kopání do minulého režimu, ať to má logiku, nebo ne.
to je kvíz, ale to je asi nad vaše chápání, což?
Asi jsme měli ve školní jídelně dobré kuchařky, které dokázaly uplést z exkrementu bič. K žádnému jídlu uváděnému v kvizu jsem díky jejich vaření nezískala vyloženě celoživotní odpor. Víme snad všichni, že školní i veřejné stravování tenkrát bylo řízené celkem striktními normami. Ale z rukou šikovné kuchařky i ta UHO chutnala dobře. Jediná omáčka, kterou jsem nechtěla jíst byla koprovka. Byla jakoby vodnatá; téměř průhledná. Doma ji maminka vařila ze smetany, ne z vodou ředěného mléka.
Já ale v tom kvízu žádnou gastro otázku neměl... 🙁
Až na to, že ty výrazy nebyly legrační, byly hloupé, odporné a směšné zároveň. Hlavně aly byly povětšinou nebezpečné. Jako komanči.
Tedy, to by mě fakt zajímalo, jaké nebezpečí se skrývalo za slovem panelák.
Přečetl jsem si a jsem poněkud na rozpacích. Autor či autorka hodnotí některé výrazy jako směšné a vznik řadí zřejmě úměrně svému věku. Jen krátce např. "sídliště" nevím co je na něm směšné a pokud vím používá se velmi dlouho před narozením pisatele článku. To jenom aby řeč nestála.
Dnes je to samá "rezidence" a spoustu jiných cizojazyčných názvů jako kdyby čeština neměla dost výrazů. No asi proto, že to zní honosněji. :-)
Moc bych se nesmál , převedeno do dnešní situace : soudruh-eurohujer , pětiletka- fialoletka 🙂 , národní podnik- bohužel už nic není naše.připadá mi že žijem v pronajaté zemi a urputně plníme nařízení EU. A že dávali divná jména , oni mohli měli čemu , protože stavěli , budovali a sázeli. Demokracie za 35let bourá , rovná okurky 🙂 a prodává to co ještě zbylo. Rozumím tomu patřit na západ, ale co má? Nerostné suroviny-0 , obilí-0 vše musí nakupovat aby ten západ neklesl. Afriku ovladá a drancuje USA. Rus si chraní svoje. Ještě mi nikdo nevysvětlil proč EU vymyšlí takové věci které likvidují vlastní firmy, když na to s prominutím zbytek světa hází bobek.
Ubožáku. Soudruh = Babiš, pětiletka? Nic takového není, národní podniky = státní podnik, tj. Česká pošta, České dráhy, Budvar. Že stát nevlastní výrobní podniky je jen dobře, protože je to nejhorší hospodář. No, nařízení EU fakt urputně neplníme, protože máme problémy s jejich implementací do českého práva. Demokracie po 35 letech skomírá na tom, že nemalé časti voličů se stýská po "lepších" časech za komunistů, které nikdy nebyli. Pravda, život by jednodušší. Stačilo nemyslet a držet ústa a krok. Život vám nalinkoval stát, takže ani žádná odpovědnost za vlastní život.
Afriku ovládá a drancuje hlavně Čína.
Tak čest práci jsem říkal tehdy a zdravím i dnes. Dokonce mi i už i začali takto odpovídat..
A nesouvisí to s režimem.. Vážím si každé dobře odvedené práce..
my jsme používali ještě dlouho po pádu režimu ,, V šest v práci" 😄
Hlavně že byty postavené za socíku se dnes prodávají za miliony!!takovou zlodějinu nedělali nikde žádný kapitalisti!!!a mladý nemaji kde bydlet a vláda si ztežuje že se nerodí děti!!!je větší úmrtnost než porodnost!!!
A realitky kšeftují s byty za nehorázné peníze!!!!!!!a stát??jenom tiše přihlíží!!!
Hlavně, že ti mladí měli kde bydlet za toho socíku. Buď jste tak mlád, že si tu dobu nepamatujete, nebo tak stár, že už jste zapomněl.
Napsali mě že jsem odborník.Prd jen jsem pamětník tehdejšího hnusu
Upřimně nevím, co je na těch výrazech legračního. Zvláště pro ty, kdo zažily dobu, ve které se používaly. Kupříkladu třídní nepřítel- často vzdělaní a inteligentní lidé. Komunisti je potlačovali, jak mohli.