Tvrdíte naprosté nesmysly.
1/ Luna 9 byla sonda typu " mluvící míč", tj. přistávající na náhodu jestli se brzdící motor zapálí a zhasne ve správné výši a modul přežije dopad. Američané s tímto typem sond provedli několik let před Sověty tři neúspěšné pokusy a přešli ihned na sondy s pracujícími motorky až do přistání řízeného radarem. Sondy typu Luna 9 použily radar jen pro stanovení okamžiku zapálení motoru a pak to bylo věcí náhody. Dopad přežila až pátá Sovětská sonda. Luny neměly ani televizní kamery, jen telefoto a poslala na Zemi kolem třiceti černobílých snímků. a pracovala dva dny.
2/ Pouhé dva měsíce po Luně 9 přistál na Měsíci americký Surveyor 1 - na první pokus. Tady bylo přistánířízeno radarem do poslední chvíle. Sonda pracovala na Měsíci tři měsíce a poslala desetitisíce snímků též v barvě.
3/ V tédobě byla již jasná technologická převaha USA v oblasti pilotovaných letů drželi Američané všechny rekordy a měli za sebou spojovací operace o čemž si Sověti mohli jen nechat zdát.
4/ První Sovětská sonda vybavená sytémem typu Surveyor přistála na Měsíci v době kdy byly dvě přistání Američanů na Měsíci A-11 a A-2 minulostí.
To zase je článek
Nadpis jak z hororu
Měsíc je dobit
a “Po měkkém přistání se kruhová kapsle Luna 9 otevřela” … hm, kruh je záležitost ryze dvojrozměrná, ergo těžko by se otvíral nebo dokonce něco ukrýval.. pokud chtěl autor popsat transportní kapsli, měl se přesunout o dimenzi výš a povýšit kruh na kouli..po této úpravě by věta “Po měkkém přistání se kulovitá kapsle Luna 9 otevřela” možná i dávala smysl..
Kruh se dá otevřít- stačí se podívat na čím se napařují knedlíky nebo závěrka fotoaparátu a nebo klasicky s může odkolpit poklop
No to mě podrž "vyděsili Ameriku". Autor článku si zřejmě nezjistil, že v USA připravovali měkké přistání na Měsíci už řadu let před letem Luny 9, konkrétně přípravy byly zahájeny již v roce 1960. L. 9 přistála 3. února 1966 a už 2. června 1966 na Měsíci měkce přistál Surveyor 1. Vzhledem k tomu, že přistával na rozkročené nohy, to on přinesla potvrzení o vlastnostech měsíčního povrchu jako pevné plochy. Luna 9 dopadla jako koule a pak se její obal rozevřel na 4 "lopatky". L. 9 poslala 3 panoramatické snímky, S. 1 celkem 11 147 snímků, černobílých i barevných.
Když se nad tím člověk zamyslí tak amíci jsou čaroději- rusi vyletí z Gagarinem na oběžnou dráhu a amíci ztěží se vlámou do ruských skladů aby věděli co je to vůbec družice. Potzom rusové po několika pokusech pošlou fotky v r. 1966 z měsíce, pošlou tam lunochody a amíci za 3 roky běhají a dělají velké kroky pro lidstvo-že nemám tak silný dalekohled- rád bych tam ty pozůstatky po amících viděl????
Luny se snažily dobít Měsíc už řadu let
To jako vážně? Měsíc je akumulátor, že se jej Luny snažily dobít?
Co si zopakovat gramatiku?
Dodnes je dost pochybností, že tam skutečně byli. Podívejte se na film Kozoroh 1, možná to bylo přesně tak.
A američani tam nebyli taky,že?Další takovej
Vzajemny vesmirny zavod o Mesic ve studene politicke valce kd k pomereni o z koho SSSR versus USA k pomerweni kosmickych sil o Vesmir
Dobít Měsíc. To se vám povedlo.Ten Měsíc musí být pěkně pohmožděný.
TVL dobít měsíc a ještě v titulku to je nářez ,😁
😄 Prý - "Luny se snažily dobít Měsíc už řadu let" 😄
Prostě ho utloukly...