Opravdu moje srdce zase zaplesalo. Konečtě teplé lidské slovo.
Konečně "Někdo chytrý" vyětluje že pít vodu z měděných nádob je zdravé, resp zdraví prospěšené. Ale ten "Někdo chytrý" si plete měď a stříbro. Měď je vysoce toxická a proto se vnitřek meděných nádob na potraviny alespoň cínuje. To co autoři popisoují (baktericidní efekt) ke typický pro stříbro !!! = tzv. oligodynemický účinek stříbra !!! Pokud vezměte denní toxickou dávku mědi (dle článku) tak účinek bude relativně brzo smrtelný.
Je známá například otrava mědí (působní jako hemolytický jed) s výrazně hepatotoxickým efektem. Proto se od nepaměti vnitřek měděných nádob pro potraviny CÍNOVAL - pozná se to je totiž jako bílý potah !! nádob. To pozná každý kdo není barvoslepý - měď je krásně červená, cín je bílý. Zpracované potraviny dokonce nesmí přijít do styku s kovovou mědí, ani meďnatým,i sloučeninami !!
Jako protimluv k publikovanému názoru je uchovávání vody ve stříbrných nádobách. Zde je voda dezinfikována do 24 hod po "odstátní". A není nebezpečná pro konzumaci. Toto je známé a bylo hojně využívané již, od starověku.
Pro típky, kteří napíšou každou blbost tak doporučuji přečíst si něco o nemocech při poruchách metabolismu mědi. Nejhorší z nich se jmenuje Wilsonova choroba = hepatolentikulární degenerace - toto onemocnění je ale dokonce dědičné a je smrtící. Naproti tomu argyroza (toxický efekt stříba) není smrtelná !!!
Raději byl autoři si měli nastudovat něco z toxikologie než své názory prezentují.
🙁
Pozn. zkusil někdo ochutnat potraviny, které přišly do styku s mědí?!?
Dobrou chuť !!!! 🙂
Celý život žiju v omylu,že antibakteriální účinky má stříbro,budu si asi muset doplnit vzdělání neb svět se stále mění a co platilo včera dnes už není,za doby mého vzdělávání totiž platilo,že měď včetně sloučenin je jedovatá.
Doplnit vzdělání si nemusíte vy, ale autor článku. Vy si to pamatujete správně. Měď a zejména její oxidy jsou prudce jedovaté (např. měděnka)
Blbost z rozmaru mědi je málo a na tohle dráha. Sklo je sklo.
jó, měď a neměď, to je rozdíl... 😃