Ano, vyčištěním vzduchu například od sirných sloučenin, jsme si planetu paradoxně oteplili. Takže honem najet zpět uhelné elektrárny a drahé odsiřování vypnout.😄
Ano zmizela jedna SOx složka z lodních paliv a pak všichni čuměli, i ti zelení chytrolíni, že se najednou začala více ohřívat horní vrstva oceánu. Ona ta složka v palivech totiž v tšch stopách za loděmi odrážela sluneční záření. 🙂
Článek zajímavý, ale obecně. Hledají se cesty jak kde co zdanit paliva apod. Přesto taková otázka proč v tom EU neřeší nikdo a teď čistě obrazně, proč řecké jogurty, nebo mléko jedou kamionem do Německa a němécké do Řecka ( Podobný sortiment a máme přece volný obchod ). Paradoxně se sejdou někde na D1 u Brna kde 3 hodiny popojíždějí v zácpě, protože v této zemi nikdo nikdy nemyslel dopředu a neřešil pořádně infastrukturu. Takže ty dva TIR a s nimi stovky dalších popojíždějí metr po metru a pálí vesele diesel, což jistě přispívá na lepší dýchatelnost. Objemový obsah CO2 v atmosféře: Myslím, že je známo že rostliny potřebují CO2, nu a když ho mají více a je tepleji, tak rostou rychleji. ( Proto se ten CO2 přidává do skleníků) A pokud mi někdo vysvětlí, že je ekologičtější dovážet LNG po moři přes půl planety lodí, která pálí v mezinorádních vodách mazut, než to sem poslat potrubím, tak zahodím klíčky od svého amerického miláčka s velkým motorem a koupím si koně.Taková jedna lodička na které plují kontejnery plné nesmyslů vyrobených v Asii, má větši emise než 14 mil VW, asi to není problém, ale můj šestiválev ano. A když se bavíme o emisich, kolik psů a koček žije v EU???? Milióny proč to nezdanit. Máš psa, nemáš stádo ovcí, máš ho v paneláku, tak plať. Taková doga má emise solidní. Závěrem navážu na jeden z příspěvku. ANO tím, že z lodních paliv zmizela jedna složka, protože ti zelení si neumí dát jedna a jedna dokupy, paradoxně došlo k ohřevu horních vrstev v oceánech. Prosím nechte to na planetu.
U toho plynu šla ekologie opravdu stranou. O tom žádná. Co se týče odsíření a úprav složení paliva do lodí, důvody byly jiné než globální oteplování. Lidstvo bohužel natolik přítápí pod kotlem, že je potřeba to omezit. Pokud s tím nic neuděláme a budeme dál přitápět, bude nás to pak stát mnohem víc úsilí a peněz abychom tu žili v současném komfortu.
Spíše na autorku článku. Fenomén bělení korálnatců. Šílené videa, které mají děsit, ale korálnatci jsou živočichové hostící řasu zooxanthelu. Ten ubohý korál vypudí řasu, protože této např. nevyhovuje vyšší teplota a ano vybledne. Ovšem ten korál je schopný přijmout jinou zooxanthelu ( jsou jich desítky druhů) a zrovna takovu, která má adaptabilitu vyší teplotu a světe div se ten korál ten korál má pak vyšší odolnost k následným stresovým událostem. ( adaptibilní bělení) Mám odzkoušeno ve vlasním akváriu. A proč asi mořský akvarista ( ale i sladkovodní) přidává do vody stlačený CO2 oxid uhličitý??? plus CaO No protože potřebuje vyrobit CaCO3 Uhličitan vápenatý "stavební prvek" útesů Sladkovodní akvarista tam přidává CO2 proto aby mu rostly akvarijní rostliny.
Tedy, víte toho o korálech hodně! Je to jak říkáte, jenže problém je v tom, že v oceánu nejsou přesně takové podmínky, jaké máte doma v akváriu, perfektně nastavené, aby se korálům dařilo. V oceánu žije spousta virů a bakterií, které vybledlé (oslabené) korály, které řasu vypudily, napadnou, a stihnou toho polypa zabít dřív, než se v něm nějaká nová řasa usadí. Další problém je, že tyto odolnější řasy, které zmiňujete, se nevyskytují všude, nejsou pro korály "volně dostupné". Jsou třeba jen v některých regionech, a je jich mnohem méně, ke korálům na druhém konci planety se nikdy nemusí dostat. Plus, symbioza mezi korálem a řasou je hodně druhově specifická, což znamená, že pro některé druhy korálů tyhle řasy fungují dobře, a pro jiné ne. Korál si nemůže vybrat zrovna takovou, která je odolnější. Například, když si řasa a korál úplně "nesednou", tak ta řasa sice v korálovi vydrží, je odolnější vůči vyšší teplotě, ale dává mu míň energie, než potřebuje, nebo během svého metabolismu produkuje víc látek, které zrovna tomu korálovi nesedí. Takže se ten korál stejně pak vrátí k řase, se kterou mu ta symbioza, ten výměnný obchod, funguje nejlíp. Ale určitě je to směr, kterým věda jde! K tomu CO2 ve vodě, přesně, je určitě potřeba ho ve vodě mít, ale v oceánu je to trochu složitější. Tam je CO2 až až (oceán je největší "skladiště" CO2), a pokud je ho ve vodě moc a dojde k narušení určité rovnováhy, tak má bohužel na kalcifikaci, kterou popisujete, negativní vliv. To se ale ve vašem akváriu nestane, protože složení vody pečlivě hlídáte. U vás se koráli mají nepochybně velmi dobře.