1600/1600Zbývá 1600 znaků

U třetí otázky je špatně zadání. Má být dvakrát tolik ( ne jednou tolik ).

43
Před 2 roky
Martina Viktorinová

Toto není zadání pro programátora, ale pro inteligenta. Běžně se to používá a evidentně jste to pochopili. Tak o co jde?

10
Před 2 roky

Pěkný test. A na zadání třetí otázky nejspíš nic chybného není. Jednou tolik znamená dvojnásobek původního množství, dva toliky. Navíc v daném kontextu "rozrostou se jednou tolik" je jasné, že svou plochu v průběhu času mění. Když řeknu "soused má milion a já bych chtěl mít jednou tolik" = chci mít dva miliony, narozdíl od "soused má milion a já bych chtěl mít taky jednou tolik" = chtěl bych mít taky milion. Sporné by mohlo být, pokud by zadání otázky změlo, že se "rozrostou každý den jedenkrát tolik". Tam už je jasné násobení a mohlo by to znamenat, že lekníny plochu každý den násobí jedničkou a nikam nerostou (před 48 dny už byly beztak po celé ploše jezera). Ale opět, z kontextu "rozrostou se" je jasné, že autor měl na mysli změnu a "jedenkrát tolik" je to samé jako "jednou tolik" (jednou tolik krát jedna). Stejný význam jako "jednou tolik" má "dvakrát tolik" - jen v prvním případě jde o součet toliku s tím samým tolikem, ve druhém případě o násobení jednoho toliku dvěma (x+x=2*x). Čili: "jednou tolik" se běžně používá i ve smyslu zdvojnásobení množství a na jeho použití ve třetí otázce tak, jak je sestavená, není opravdu nic špatného (ani jazykově, ani matematicky). Naopak se zdá, že díky použití "jednou tolik" tří otázkový test evidentně obsahuje otázky hned čtyři a stává se tak ještě zapeklitějším 🙂

23
Před 2 roky
Lukáš Florner

Jednou tolik je jednou tolik, ne dva toliky. Když mám u sebe tisíc korun a někdo mi řekne, že má pětkrát tolik, tak to znamená že má pětkrát tisíc korun, čili pět tisíc korun. Když má čtyřikrát tolik, tak má čtyři tisíce korun. Když má třikrát tolik, má tři tisíce korun. Když má dvakrát tolik co já, tak má dva tisíce korun. No a když má jednou tolik co já, tak má tisíc korun. A pokud říkáte, že se "jednou tolik" používá ve smyslu zdvojnásobení, tak věřte, že toto používají ne příliš inteligentní lidé, kteří si nedokáží představit co doopravdy znamená jednou tolik.

12
Před 2 roky

V třetí otázce výraz, že se rozrostou jednou tolik, matematicky znamená, že se nerozrostou vůbec, protože x krát 1 je zase jen x. Správně by mělo být,že se rozrostou dvakrát tolik, nebo o 100 procent.

11
Před 2 roky
Vladimír Urban

Tak si to vezmeme matematický. Rozrostení =například z 1000 (rostlin) krát jednou tolik, to je x 1= 1000, 1000 rovná se jednou tolik navýšení, po dnu a pokud k tomuto množství přidám původní množství, je to 1000( původní množství )+ 1000 (rozrostení za den) výsledek je 2000. Pokud by bylo rozrostení o 10%, tak by to pro některé znamenalo, podle jejich logiky. že by jich uhynulo, po prvním dnu, z původních 1000 rostlin 900 a počet by se snížil na 100 rostlin? Samozřejmě se to dalo napsat vyloženě matematický, ale dotyční by měli s tím problém. Zajímavá logika pochybovačů, nu což. Pro každého to prostě není.

7
Před 1 rokem

já mám spíš problém se zadáním druhé otázky. "Pokud 5 strojům trvá vyrobit 5 výrobků celkem 5 minut" chápu tak, že se jedná o celkový čas výroby, tedy 1 kus se dle mého vyrábí 1 minutu. Otázka ovšem zní:" jak dlouho bude trvat 100 strojům vyrobit 100 výrobků?" z čeho lze dovodit, že se nejedná o celkový čas, ale o čas výroby. Za mě tedy budou všechny výrobky vyrobeny za 1 minutu. Alespoň tak si to myslím

8
Před 10 měsíci
Stanislav H

Představte si pět cnc soustruhů vedle sebe, jak každý vyrobí jednu hřídel za 5min... když bude jeden, bude za pět minut jeden výrobek, sto, sto výrobků.

5
Před 2 roky

Hloupý test, člověk kterému nejde matematika může být více inteligentní než jedinec, který se soustředí pouze na ni... 😂

Logické hádanky jsou mnohem lepší.

31
Před 2 roky
Jan Rozsival

Ale toto jsou logické hádanky. Nemusíte dělat složité výpočty. O těch to tady opravdu není.

8
Před 2 roky

Ve formulaci 3. otázky je věcná chyba. "Každý den se lekníny rozrostou jednou tolik". V odpovědi je to už správně "každý den se zdvojnásobí".

Pokud by se lekníny změnily každý den 1x tolik, jejich objem či plocha by se ani za 48 dní nezměnil.

10
Před 10 měsíci

Řekněme si rovnou, že příliš inteligence nepobral zejména autor testu. Jestliže se lekníny nebo cokoliv rozrůstá jednou tolik, zůstává stav nezměněn, jelikož 1krát x je vždy x. Něco jiného by bylo, kdyby se lekníny rozrůstaly dvakrát tolik.

8
Před 2 roky

Jednou tolik je 1x (mám jednou tolik = mám stejně)

Dvakrát tolik je 2x (mám dvakrát tolik = mám dvojnásobek)

tedy chybné zadání!

21
Před 2 roky
Vladimír Řepík

Nepochopil jste zadání. Není vám dáno.Přečtěte si jestě jednou pozorněji CELÉ zadání a zjistíte to sám. Bez jakéhokoliv vysvětlovaní jinými lidmi.

8
Před 2 roky

takovéhle příklady jsme řešili v osmé třídě.... ale věřím, že dnešní žáčci se k tomu nedostanou, když vidím v bedně ty neználky, kteří se hlásí do vědomostních soutěží

7
Před 2 roky
Karel Přerovský

Tak věřte no...

1
Před 2 roky

To je jako jedno vajíčko v hrnci uvaříte za 10 minut, za jak dlouho se uvaří 2 vejce?

7
Před 2 roky
Richard Baťa

To je dost zajímavá otázka s ne úplně snadnou odpovědí. Jen tak od pasu bych střelil, že když se jedno vejce uvaří za 10 minut, pak dvě vejce se za stejných podmínek uvaří za více než 10 minut. Přesný čas bych jen tak tipnout nedokázal, ale určitě bych mohl říct, že se 2 vejce uvaří tak jako tak dříve než 3 vejce 😉.

2
Zobrazit další 4 reakce
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt