1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 1 rokem

Po přečtení nadpisu tohoto článku jsem se musela zasmát. Bydlení v paneláku v dnešním kapitalismu je jiné? V tom samém paneláku, se stejnými byty, jsou najednou velké pokoje, dostatek soukromí?

S tím rozdílem, že ty byty jsou dnes cenově nedostupné pro mladé rodiny, ty samé byty, které byly postaveny za socialismu a ve své době byly lehce dosažitelné. Lidé si je nemuseli kupovat za statisíce a miliony, ale

byly jim přidělovány od obcí nebo od podniků, kde pracovali. V tom druhém případě se pouze museli upsat na 10 let u toho konkrétního podniku.

42
Před 1 rokem

A co mají dnes? Nic!! Kdo z rodičů nebydlí v RD,kde si mohou přistavit, nebo mají-li bohatší rodiče,kteří jim dají na své bydlení tak mají smůlu. Byli jsme šťastní,že být v paneláku máme a 87 m 2 nebylo tak málo.S manželem jsme měli ložnici v obýváku a dvě dcery měly každá svůj pokoj,aby měly své soukromí a klid na učení. 7 m lodžie byla super.

27
Před 1 rokem

Když se náš dům na Pankráci rozhodli kvůli Metru zbourat a přestěhovat nás na Prosek celá rodina to oplakala.Stěhovali jsme se v lednu 1969.Všude sníh a zima jak v Rusku a tu jsme objevili kouzlo paneláku.Kdykoliv jsme přišli domů bylo teplo a nemuselo se tahat brikety čtyři patra,teplá voda na otočení kohoutku a ne vaření na sporáku.Totéž se týká očisty,vana kdykoliv k dispozici a teplá voda taky.Mělo to i své mouchy,ale to ten náš starý byt taky.Když roztál sníh byla to blata,ale i to časem zmizelo.

20
Před 1 rokem

Madam Heralová a v současnosti je to snad lepší? Na nové byty za několik milionů většina lidí nemá a nebo se zadluží na celý život. A že tam bylo vše slyšet? Chacha bydlím v bytě v domě který byl postaven kapitalisty ve třicátých letech. Nejen místnosti ale i byty jsou rozdělené na čtvrt cihly! Od vedle je slyšet každé zakašlání! Zlatý panelák vím to bydlel jsem tam také. Apropo plno lidí byl rádo za byty v paneláku. Třeba známý kdysi bydlel v domku na Bílé hoře. Záchod latrína na dvorku voda ve studni koupelna žádná topení kamna s uhlím. Pro něj byl nový byt na Petřinách úplné sci fi a byl strašně rád že ho dostal. A dnes je majitelem nemovitosti za miliony. Tož tak.

20

Je víceméně pravda, že byly na byty dlouhé čekací doby. Ale kdo chtěl, mohl si postavit svůj dům za pomoci nenávratných a bezúročných půjček. A co je dnes..

Nikdo Vám hypotéku nedá a pokud ano, tak splácíte čtyřicet let šílené částky a třepete se o to, aby vše dobře dopadlo. Co je tedy dnes lepší než za komančů ohledně

bydlení, to teda nevím. Být pisálkem tohoto článku, držím hubu...

18
Před 1 rokem

I tak o ně lidi budou stát,jiná otázka je zda na byty finančně dosáhnou.

5
Před 1 rokem

Paní chytrá asi študovaná píše a ví úplné h....no. Komunisti jsem nikdy nemusel a jejich trapné proslovy ale co uměli sice nebyl to luxus ale na tu dobu dostatečné a možná plně srovnatelné ze západem. Ano dlouhé pořadníky to ano ale, tak nějak se nechala vystát fronta. To byl bol ale na ulici nikdo nespal. kdyby nebylo těchto paneláků, tak půl národa je na ulicích. Tyto nevkusné paneláky zůstaly stejného základu jen se byty upravily. A dnes po těch úpravách se prodávají za 3 až 4 000 000 na 6% úrok. Tak co k tomu dodat. Asi to že bylo štěstí ,že se neujal názor Havla šedivé paneláky zbouráme. To by bylo opravdu špatné, tato vláda se zaměří na vše ostatní od psychotestů pokut, omezení a zákazů ale stavět pro lidi to určitě ne. Feťákům koupit stříkačky to jo a občas utratit toho nějakého psa tybu bul ale opravdoví zločinci ty mají zelenou.

11
Před 1 rokem

No to je zase lež jako věž. Na družstevní byt jsme čekali přesně rok, než se dostaví dům na sídlišti, upraví chodníky a dětské hřiště. Zdravotní středisko, kde byl praktik,dětský lékař,gynekolog a zubař bylo naprosto normální. Byt nebyl vůbec malý 3+1 měl 86m2

a nájem nás stál 570,-Kčs měsíčně. Elektřina a voda + topení byly zanedbatelné položky. A pokud někdo neměl finance na družstevní mohl získat od podniků stabilizační byt.Navíc koupit si dům také nebyl problém - ušetřit kolem sta tisíc šlo celkem snadno a rychle. Byly levné potraviny a tak se šetřilo skoro samo. Štve mne že pořád někdo překrucuje nedávnou minulost - zapomínáte,že my tu ještě žijem! My kteří jsme to přožívali!

2
Před 11 měsíci
Věra Lacinová

Vy jste čekali rok, já jsem se jej nedočkal vůbec. Ostatně jsem neměl ani těch 40.000. Se dvěma dětmi a s rodiči manželky (tedy v 6 lidech) v 1+1 bez koupelny. Nájem 570? A kolik byl průměrný plat? 3000 - dneska je 43000, tj. 14 x více. Tedy nájem 570Kolik stálo máslo v poměru k průměrnému platu? Tehdy 10 Kčs, tj. jako dneska kdyby stálo 140 - vy kupujete máslo za 140? A vejce a chleba? Nemluvím o autu ... Plácáte nesmysly. A důchody? tehdy 1200 top je jako dneska 16800 pro dva 33000 - a kolik je? My máme s manželkou 56000. Plácáte

nesmysly.

1
Před 1 rokem

Bydlení v paneláku za kapitalismu:

Tytéž socialistické paneláky, jen oplácané polystyrenem a natřené jásavými barvami. A při dnešních hypotékách si bydlení v králíkárně můžou dovolit jen ti bohatší.

29
Před 1 rokem

Jenomže když se tenkrát řeklo třípokojový byt, mělo to 3 pokoje a kuchyň, která mívala minimálně 9, ale většinou tak kolem 11 - 12 metrů. Oproti tomu současný třípokojový byt má jednu větší obytnou místnost, v níž je současně i kuchyňská linka, a dvě miniložničky velikostí připomínající ty tehdejší kuchyně. Pravda, dělají se větší koupelny, do těch panelákových byl někdy problém nacpat pračku.

4
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt