Mnoho dnešních mladých lidí by byli rádi za bydlení v těchto údajně špatných bytech. A není pravda, že byly ty byty tak špatné. Opravdu blábol.
Zas tak špatné určitě nebyly ty paneláky...Byly otřesně zpracované, ubohá řemeslná kvalita, okolí věčně nedodělané, všude bláto a kouřící špinavé autobusy..Naproti tomu přinášely vysoký standard..Teplá voda, ústřední topení a sucho..To že někude fouká nebo že jsou křivá futra vám život moc nezkazí..Přesto, kdyby tu nebyli komunisti, bydlelo by se v Praze jako ve Vídni, která je v kvalitě života na 1.místě světa..a česká města by nebyla zasviněná paneláky ve kterých teď musíme žít a ještě jsme rádi že je máme, ale bydleli bychom mnohem kvalitněji..Je mi líto, že nás rusové nepustili jako rakušáky a že tu byla 41 let jejich vláda a socialismus.Stydím se za tuto historii😔..
Máte pravdu v jednom, mladé rodiny chtěli bydlet okamžitě! Nechtěli čekat, až se vše dostaví . Nestačilo se upravovat okolí sídliště. Ale za za pět let se postavilo asi přes 500 000 bytů ! A lidé stavěli i svépomocí. Co se děje dnes ? ?
Tehdy mladí lidé zakládali rodiny cca ve 20 letech, ne jak dneska v 35. A samozřejmě chtěli bydlet. Navic spousta lidí mělo chatu nebo chalupu, rekreační.
Bydlím v paneláku přes 50 let. Ano, bývalo to takové, ale kolik rodin se za rok stehovalo prakticky do svého? Úvěr se splacel v nájmu, a ten zbytek po rozpadu SBD si každý doplatil a stal se vlastníkem. Dneska je to pro staré lidi to nejlepší bydlení. Otočením kohoutku teče teplá voda, běží topení, žádný kotel a uhlí s drivim, drtivá většina paneláku je zateplenych. A spousta majitelů, jako my, jsme si nechali udělat celkovou rekonstrukci bytu, včetně jádra, elektriky, podlah, stropů atd atd. Na stáří není lepší bydlení. Sice nemáme zahradu, ale kdo by si tam nicil záda. Doby pěstování všeho svého jsou pryč. A pokud se nám nechce do obchodu, vše doručí až ke dveřím například Rohlík.
V těch panelácích bydlí lidé dodnes. A ti co nebydlí, mají smůlu, protože je tak draho, že těžko,v dnešní situaci,našetří.Myslím, že by ten opovrhovaný panelák, rádi brali.
Končí doba růstu vlastnického bydlení..Přichází doba celoživotních nájmů..Výhodou bude vysoká kvalita bydlení, nevýhodou bude cizí vlastnictví.
Ve Vídni tak bydlí 3/4 obyvatel..Pro mě to ale není, já chci bydlet ve svém..Koupil jsem před 20ti lety 2+1 v Praze a splatil ho a před 10ti lety s manželkou chalupu v J.Čechách...My se máme dobře a za žádnou dobu bych neměnil.
Že Vám není hanba znám spoustu chudých lidí, kteří by za takový levný byt dnes dali i duši.Když jdou do podnájmu nemají na drahé nájmy a chodí do práce mnoho nevydělávají ,žijí na pokraji chudoby.Dejte jim takový byt a budou vám vděčni.
Budou si vážit i umakartu i menších mistností.jen když bydlí.
Dejte jim byt- vy jste legační... A co takhle dejte jim najíst, dejte jim práci, dejte jim..... ? Normální je byt si koupit nebo pronajmout. Né dostat, leda dědit nebo od rodičů.
Tohle je obrázek dnešních sídlišť.Krom toho nebili bezdomovci.Kdyz se něco staví je bláto.Dnes se nestaví nic.😂 Mohli jsme se v klidu hrát V dnešní době se člověk bál pustit děti ven.Same petardy,uchylaci, teplý, psychicky nemocní z dnešní doby...,Byli jsme šťastní, měli jsme všechno.😄 Nejkrásnější zpominky.To už bohužel nevrátíme.
Dnes se staví ve velkém, ale za 3 mega a víc bohužel nikterak velké byty, kde se zadluží lidé na celý život, a pak ještě developerům platí nehorázné měsíční poplatky jako že udržovací. Proto hodně lidí odkládá rodičovství. Nový byt s jednou místností od 3 milionů. Obce by měly stavět, nebo opravit staré byty a neprodávat, ale za rozumný peníz pronajímat, tak jak dřív. V menším městě byt 1+1 se pronajímá za 14 tisíc + poplatky za energie. Je to děs.
Je vidět že to psal někdo kdo v těch časech vůbec nežil a nebo žil maximálně v zahraničí . Když se podívám že dneska s dvou pokojového bytu v paneláku vyrábějí v nouzi třípokojový ,nemluvě o tom že dnes jsou byty k pronájmu v průměru 15-16 m2 ,A to za pomalu měsíční výplatu tak musím říct zlatí komanči . Za totality mladá rodina měla průměru 3 plus 1 . Moje máma byla průměrná sekretářka V první brněnské a táta byl nástrojař.Měli jsme třípokojový byt ,pěkně zařízený ,nepamatuji se ,že by rodiče šli někdy sobota nedělá aspoň jednou za rok do práce nebo na fušku a to jsme jezdili na dovolenou v létě a v zimě já byl 3 týdny na pionýrském táboře ! V průměru jednou za 3 až 4 roky jsme byli u moře ! O tom se dnešním mladým může jenom zdát ! To nemám odvahu ani napsat mladým rodinám !
Já byl z Prahy...Táta ing.ekonom máma referentka...Biftek jsme nikdy neviděli a u moře jsme nikdy nebyli...Jednou za rok týden na horách a v létě tábor a v srpnu na celorodinné chalupě.a přesto jsme si celkem slušně žili.Ve třídě na ZŠ byli u moře tak 1-2 lidi za rok v ddr anebo v mlr u Balatonu..My s rodinou jsme byli když byly holky dětmi u moře v Chorvatsku každý druhý rok a bydleli v apartmánech..Neexistovalo aby se člověk jen tak sebral, vzal peníze a jen tak si jel..Takhle se to dělá dneska.. Každý si může jet kam chce a třeba tam i zůstat a nikoho to nezajímá..Vy tu vykládáte věci které jsem nikdy neviděl a neznal..a to rodiče byli inteligence a dědové velcí komunisti a milicionáři.
Neměl jsem kazeťák..jenom tranzistorák..obyčejný lyže Artis, žádný moře, žádná svíčková..Nevěřím vám to co píšete...mlžíte, přikrášlujete a něco si vymýšlíte..zapomínáte to zlé..
Nasrštvanost s přibývajícími léty vám omezuje paměťové centrum což je normální s přirozené..🤷
Bytovou otázku v totáči bylo často možné vyřešit tím, že člověk změnil zaměstnání a šel tam, kde, většinou nový nebo rozvíjející se podnik nabízel podnikový byt. Tím se řešil i problém přemísťování pracovních sil tam, kde jich bylo potřeba. Sám jsem nastupoval na umístěnku a bral jsem to jako samozřejmost.
Není dobré plést ideologii, která byla nešťastná, s materiálním světem. Já bych také bral tehdejší láci odborných knih, které byly na vysoké úrovni a bral bych i to, že jsem mohl tři skvělé postgraduály vystudovat zadarmo.
Tím, že své nedostatky nyní zakrýváme nadáváním na totáč se nic kloudně nevyřeší. Někdy to vypadá, že nemáme vlastní cíl, žijeme ze dne na den a hádáme se. Přechod ke kapitalismu jsme tedy doposud řádně nezvládli. Díky mizerné Ústavě - ale to je zase jiná.
Jo bylo to hrozné. Toho lítání a čekání. Někdy i úplatky. Dnes je to jednoduché. Stačí vyplnit žádost. Oni se vás jen zeptají jakou velikost by jste chtěl. Jaké poschodí a jestli nemáte nějaké zvláštní přání. Pak vám dají vybrat z několika možností a už se stěhujete. Vážně. Věřte mi! Já si to nevymýšlím.
a ještě řeknou abyste si nachystal minimálně 4miliony.
Dnes ty socialistické byty stojí miliony...a sídlištní dostupnost obchodů, škol a školek, čistíren atd... Velmi špatná... Malé obchody skomírají ,převálcuje je velké super hyper markety .. čistírnu,galanterii málokdo provozuje,protože se s tím neuživí.. pro staré lidi zkrátka vše daleko od sídliště. Pro mnohé mladé však tyto byty jsou finančně nedostupné...neznám nikoho kdo by měl ve 25 milion na byt , zařízení, výbavu pro dítě a auto a ještě na běžný život..
Milion na byt? To je tak na garáž. A nebo být v Chanove.