Když pominu fakt, že Zita na český trůn nikdy neusedla, protože k české korunovaci nedošlo, netuším k čemu je poslední odstavec. Srovnávat pojmenovávání dětí s množstvím udělených a získaných titulů je tak trochu mimo mísu. Dalo by se to zdůvodnit tím, že pisatelka netuší nic o pravidlech v nejvýše postavených rodinách. Mělo to docela přísná pravidla. A je škoda, že se ve článku nepíše třeba o snahách Karla a Zity zastavit válku a o tom, že od počátku nepatřili k válečné straně.
Článek sice čtivý, ale s trochu zavádějícím titulkem. Zcela formálně či technicky vzato , Zita Bourbonsko-Parmská nikdy českou královnou nebyla. Královské postavení vyžaduje nejen dynastickou posloupnost, ale hlavně formální akt - korunovaci. A poslední královští manželé, korunovaní v Praze na českého krále a královnu, byli Ferdinand V., zvaný Dobrotivý, a jeho manželka Marie Anna Karolina Savojská. Ferdinand V. se sice v r. 1848 vzdal vlády ve prospěch svého synovce Františka Josefa I. (či spíš k tomu byl donucen), ale formálně nebyl zbaven titulu českého krále a jako takový dožil svůj život na Pražském hradě.
Vzácná žena i její muž. Takových jsme se zbavili a místo toho přišly nicky jako slabošský intrikán Beneš a posléze vrah Gottwald
Habsburský, císařský a panovnický rod zůstal na straně poražených, prohrál I. sv. válku. Duální císařství zaniklo. Nová Rakouská republika vládnoucímu rodu zbavila i majetek. O osudu vládnoucí dynastie, která rozpoutala I. sv. válku rozhodly vítězné velmoci. France a VB. Karla I. a jeho rodinu plavili Angličané po Dunaji a potom po moři až na Madeiru. Do vyhnanství.
Zita celoživotně své zklamání směrovala, zřejmě i hněv, ale neprávem na též na Ed. Beneše.
At uz clanek ma nejake historicke pihy na krase (nedokazi posoudit), libil se mi a dekuji za nej.
Na Madeiru byl Karel se Zitou poslán za trest, neboť Karel chtěl tajně pomocí maďarských politiků obnovit svoji vládu nad Uhry i nad Rakouskem, což se mu nepodařilo a musel s rodinou do exilu, ještě ve Švýcarsku přišla rodina díky podvodníkovi i o značnou část šperků.
Po smrti Karla, který zemřel na zápal plic,zůstala rodina bez prostředků a pomoc nabídl Zitě portugalský král,kam se rodina na nějaký čas uchýlila a později je přijala belgická královská rodina, pred druhou světovou válkou odjela rodina do Ameriky.
RU pošpinilo v minulosti základní práva menších národů ve svém impériu....takže i bez války by se časem rozpadlo....
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Hodně si za to můžeme sami, zda po válce nebyli žádní vojáci a měli jsme zde ještě svobodné volby....bylo to hodně v rukách lidí, Beneš po Mnichovu už nevěřil západu, tak se otočil na východ. Jak sám pak zjistil, že to bylo ještě horší...