Píšete nepravdy,já jsem v té době relevantně žil.Měla byste se čtenářům,hlavně mladým,omluvit a napsat článek znovu,pravdivě.V diskuzi na to máte dost informací od lidí,co v té době aktivně žili.Chléb kmínový 2kg 4,20-,mléko plnotučné 3,10-,mléko polotučné(či-li dnešní) 2-,vejce 0,6-1,20-,hovězí 27-36-,bůček 22-,ostatní vepřové30-45-,benzín 2-2,40-,pivo1,70-,salámy2,40-6-,atp.První rifle Wrangler(1976) 60bonů.Dovolená Rumunsko,Bulharsko,NDR,Polsko,Balaton,výjmečně Jadran.Plyn 0,45-,elektřina 0,60-,bydlení za pusu,novomanž.půjčka 30000,po jednom dítěti bez úroků!.Je fakt,že elektronika,domácí spotřebiče,prům.zboží,auta, byla dražší,ale zase byla ta zmiňovaná půjčka.Na západ jsem nemohl,to je pravda,byla jazyková bariéra.Valuty člověk od veksláka vždycky koupil.
Takže na západ se nemohlo kvůli jazykové bariéře? A proč se nemohlo třeba ani do Moskvy běžné nebo Tádžikistánu atd...
Souhlasím s článkem paní Hlouskové.Měl jsem půjčku na rodiny dům,dvoubytovku 100000kč.Byla socialní jistota že půjčku splatím.Rekreace ROH 70kč týden s plnou penzi.Zubař gratis,rovnátka 60kč u dětí x2=120000kč-zlodějína.Jízdenka Hlučín-Karvina 1.40kč.Prosím Vás žili jsme kolektivnější.Dobře už bylo.STARÉ ZLATÉ ČASY.Byli jsme si všichní rovní.Hnusný novodoby kapitalismus.
V r. 1989 stál barevný televizor 13.000 Kčs, plat jsem měla asi 2800 Kčs. Dneska si z důchodu mohu koupit i dva televizory (podle velikosti) a ještě mi zbyde. Nepamatujete fronty na pračky, ledničky, televizory, šicí stroje, kola a mnoho dalšího? Tu rekreaci jste nejspíš trávil v hotelu, který byl někomu zabraný při znárodnění.
Zas jeden chytrolin,v obchodě bylo plno zboží,žádné prázdné regály si nepamatuju,možná po válce ,ale 70-80 léta super,co jsem chtěla to jsem měla,do Tuzexu jsem chodila pravidelně ,žádné živoření,a že něco nebylo a staly jsme fronty, 3 hod jsme čekali na parkovišti ,až přijede autobus se zeleninou s melounama kg za 1.- nám vůbec nevadilo ,aspoň máme zážitky a užili jsme si to a máme na co vzpomínat.Dnesni dečka se nudi bez mobilu a počítače jsou ztraceni .
Budu se opakovat. Proč má někdo neustále nutkání srovnávat s tím co bylo za socialismu. Proč nesrovnává třeba s obdobím 2. sv. války, nebo 1. republiky, nebo třeba s obdobím Marie Terezie. Je to zvláštní, neustále dokola ten socialismus(kterej skončil před 35! lety), co za tím je?
To je kvůli tomu, že pořád někdo píše, jak bylo za bolševika lépe a radostněji, takže srovnání!
Tak si tak říkám, že když jdu dnes po práci do obchodu,tak mě tam čekají také prázdné regály.O kvalitní maso už člověk ani nezakopne.Každý den info, že obchodní řetězce stahují výrobek,neboď je zdravotně závadný.Kdo nepracoval,byl příživník. Práce byla a v zaměstnání si vás vážili.Kdo neměl potřebu ze sebe dělat protestanta, žil si normálním životem.Psychologů bylo minimálně a psychiatrické ordinace nepraskaly ve švech.A spousta pro a proti.Každého věc názoru.
Žili jsme jak jsme žili, prostě byla jiná doba. Proč to pořád mlet dokola ? Něco bylo lepši něco horši. Rozumnějši je starat se o to, co bude. Tady taky neni moc důvodu k optimismu....
Přesně tak ,
Krásné napsané , ať se každý stará o svoji budoucnost a ne o minulost ,
V bylo bylo a přesně jak to píšete něco bylo dobrý něco špatný , jako tomu je dnes .
Autorka článku je v některých věcech trochu mimo ale to nevadí. V obchodech byly práznější regály než nyní, ale ne úplně prázdné. Nyní jsou narvané regály, ale nemáme peníze abychom si to koupili. Takže jsme tam kde jsme byli. Že jsme nemohli tak volně cestovat to je také pravda. Nyní můžeme, ale nemáme na to peníze. Takže na co ta volnost. Do tuzexu jsem nechodil, proto se nechci ani nemohu dohadovat o ceně. Vím, že tam bylo kakao, ryfle a jiné. Podívat jsem se tam byl. Že nebyly banány, pomeranče, toaletní papír a jiné to je také pravda. Teď jsou plné regály, ale zase ta známá písnička, nemáme na to peníze. Takže co nám pomůže, že máme všechno, když na to nemáme peníze. Když to takto shrneme a zhodnotíme, tak jsme na tom jako za socialismu. Jen tam museli všichni pracovat, ne se flákat. Proto bylo více peněz ve státní kase a bylo levněji. Taktéž existovali bezúročné půjčky, novomanželské půjčky a mnoho jiného co mladým pomohlo. Co dělá vláda pro mladé teď, ,,NIC" Jak můžeme chtít aby měli mladí děti.
Všechno co teď stojí se postavilo za režimu který teď každý haní. V tomto režimu se staví akorát supermarkety a obchodní zóny. K čemu když na to nemáme peníze. A tak bych mohl pokračovat dál. Prostě toto zřízení které tady je již 30 let je špatné. Není to jako vlády před tzv. sametovou revolucí které fungovali pro pracující lidi. Nyní každý hrabe do vlastní kapsy a je prospěchářský.
Když píšete že není na cestování, tak ale můžete kdykoliv si přejít kterékoliv hranice okolo nás i pěšky nebo na kole, dokonce se jezdí i do Rakouska nebo Německa na nákupy a za totáče nebylo možné se ani přiblížit k západní hranici jako turista.
To, co se postavilo za komunistů se postavilo i tam, kde komunisti nikdy nevládli, ale nikde nebyli lidi tak okradeni o své majetky jako u nás při znárodnění (1948) a i o peníze při měnové reformě (1953).
Chleba stál 3,90. Taková možnost tam vůbec není.
Chleba kmínový stál 4,20kč., tzv.vyrážkový 3,90.-kč
A zase plky poplatné součsné době. Možná je to nyní o malinko jiné v tom, že se může volně cestovat, ale většina z nás na to nemá. Jinak je to víc policejní stát než před tzv. sametovou revolucí.
Soudruhu tak si zjisti kolik lidí jenom letos jede na dovolenou v létě k moři možná by ses divil... Minulá doba byla šílená jsem rád že už tu není.. kdyby tady byl policejní stát tak ty svoje blbosti tady nemůžeš ani psát... Já za komunistu zažil jaké to bylo když mi v noci si odvedla VB otce a nevěděli jsme kdy se vrátí...
Nikde nevidím jméno autora tohoto nesmyslu. Zeptala bych se ho, kdy u nás existoval komunismus. A třeba kdy byly džíny v Tuzexu za 180 bonů ( u nás v Brně jsem je kupovala za max. za 65 (Super rifle, jiné byly i levnější). Základní potraviny byly k dostání běžně. Rozdíl je taky mezi léty 60.,70. nebo 80. Nelze to brát paušálně. Každopádně pochybuji, že si autor tuto dobu pamatuje. Teď si jdu teprve udělat ten kvíz.
V roce 1985 nebyly žádné džíny pod 130 bonů. Nejdražší byly Pace za 210. Vaše ceny odpovídají počátkům sedmdesátek. Problém byl často vůbec nějaké sehnat. Taky jme vyrazili a objeli Prahu, Jihlavu, Brno a Bratislavu, bohužel nesehnali jsme žádné.