Naopak,jen víc a víc takových lživých clánků..třeba lidem konečně dojde co jsou média do lidí schopna hustit.
Já pamatuji spíše plne regály,lidem na vesnicich dovezli potraviny busem až pod nos,a nedělní biftek z hovězího nebylo nic výjimečného..
Jiné věci třeba byly špatně,ale nevymýšlejme pohádky.
Banánů bylo méně,o to více asi chutnaly.
Bohužel mladá generace, uvěří (neboť nic jiného ve škole neslyší) podobným článkům.
Před 30 lety se mluvilo o nedostatku banánů, teď se píše o PRÁZDNÝCH REGÁLECH A MLÉKU NA PŘÍDĚL.
dejte tomu pár let a od žáčků ZDŠ se dozvíte, že před rokem 1989 tu byl HLADOMOR (a to že ho lidé přežili je zázrak)
Doklad toho jak 100x omílaná lež se stane pravdou
Smutné na tom je to, že toto vypráví dnes učitelka dětem ve škole (téměř nic k jídlu tu nebylo...) a jak asi je žačce jejiž pracující rodiče dnes nemají ani na zaplacení školních obědů?
řekla bych, že jestli chtěla autorka psát O NĚČEM CO TU NEBYLO za socialismu mohla začít třeba u této reálné skutečnosti (pro mě moc smutné)
A přesto mnozí dnes s nostalgií vzpomínají a tvrdí, že bylo líp. Nebylo. A vím, o čem píši, zboží pod pultem, pro známé, už dávno není. Játra, ledvinky běžně na pultech řeznictví nebyly, jeden čas jste k lepšímu masu museli koupit přebytkový bůček atd. A mohl bych vyjmenovat mnoho dalšího zboží, barevné televize, pořadníky na Favorit atd.
Taky jsem v té době žila.Játra,ledvinky,pajšl,nic pro mě nikdy jsem to nekupovala.Bůček k masu nikdo nenabízel a navíc stál jen 15.-!Taky bych mohla jmenovat a hlavně srovnávat kvalitu třeba pečiva!Dnes rozpékané z polotovaru.Sposta co bylo určitě chybí a hlavně slušnost.
Máslo a i mléko na příděl nebyly. Na maso se stály fronty, ale základní potraviny byly normálně běžně v obchodě. Článek psal někdo, kdo tuhle dobu vůbec nezažil a cílenou skupinou čtenářů jsou ti, co jí taky nezažili. Hlavně je třeba přesvědčit čtenáře, jaká to musela být hrůza žít v tom hrozném socialismu!!!
Já už mám osypky z toho, jak tady mladí, kteří tu dobu nezažili, tady zasvěceně píší, jaké to tehdy bylo. Nevím z čeho čerpají, ale většinou uveřejňují samé lži, což je případ i tohoto článku. Máslo, mléko a maso na příděl? Ano, ale jenom pár roků lístkový systém po válce, ale to bylo v mnoha státech v Evropě i jinde. Je pravda, že v padesátých a šedesátých letech se stály na maso fronty - vozilo se do masny ve čtvrtek. Ale myslím, že masa bylo dost - většina domácností chovala domácí zvířectvo -slepice, králíky, kačeny, husy a pod. Nemyslím, že samoúčelové lhaní je to pravé ořechové. My pamětníci už pomalu vymíráme, a k životu za socialismu se stále častěji vyjadřují ti, kteří o tom nic nevědí. To, že se bude o té době lhát, ničemu nepomůže. Kdo se z historie nepoučí, ten si ji bude muset znovu prožít.
Článek je spletenec doby od r.cca 1950 do 1987.Já,husákovo dítě,pomatuju fronty v potravinách jako běžné,sámoška byla v JH jen jedna.Běžný byl pultový prodej,takže fronty a prodavačky běhaly jak psi,než Vám všechno donesly.No.Ale jednu věc musím říct-paštiky,a všeobecně konzervy za komárů byly prostě chutné.Dneska je to humus.Jo-a ještě byly fronty u řezníka,když dovezli žebírka,kilo za 2kčs.To se uvařilo,čerstvej chleba,křen,hořčice......sakra mám hlad.....
U řezníka byly fronty, protože na venkově se vozilo maso jenom ve čtvrtek. Proč to bylo nevím. Máma chodila k pojizdné prodejně, a když chtěla něco extra, tak si to týden předem objednala a řezník dovezl.
Zato dnes se různé sušenky, tatranky a pod. nedají jíst , je v nich palmový olej a bůhvíjaké chemikálie. Rajčata, papriky stály v létě, když byla jejich sezona snad
2,- Kčs za kilo, mohly jsme ve velkém zavařovat, čalamády, leča , dnes stojí rajčata
v zimě v létě hodně a ještě jsou hnusné.
To neznamená, že milujeme komouše, jsme rádi za dnešek, ale nemáme
rádi dnešní podvodníky v potravinách a ve všem. Každý jenom hrabe a hrabe
Za socíku tady hlavně nebyly ty mezinárodní řetězce a ty zbytečně obří prodejny s čímkoliv jako třeba Kaufland,LIDL,Penny,Albert a pod. Z malých obchodů,které byly všude po válce, se začaly stavět jako novinka samoobsluhy většinou jenom s potravinami,masny a zelenina byla zvlášť. Všude měli to co bylo potřeba,žádné mimořádné fronty se nikde nestály. Samozřejmě že nebylo tolik exotického ovoce,ale našeho bylo plno a zeleniny taky. Lidi neměli potřebu si vybírat z 50 druhů "jogurtů" třeba. Byl 1 bílý a 1 s ovocem a oba výborné ve vratných 1/4 litrových lahvičkách a tak podobně to bylo se vším ostatním sortimentem. Kromě takovýchto sámošek bylo plno menších obchodů,mlékárny,mléčné bary,masny,spousta automatů /třeba Koruna/ kde byly hotové pokrmy za hubičku,polívky,masné výrobky a pod. V Praze existovalo i několik dietních jídelen,kde se dala vybrat jídla podle potřeby diety. Spousta těchto výborných obchodů byla naopak zrušena,všude MC Donalds se stejnou americkou houskou s karbanátkem. Je nejspíš zbytečné tohle dokola psát,protože ti mladí mají nějakou vtlučenou představu,jak všechno bylo špatně a těžko se to dá vymlouvat. Vzpomínám si třeba na držkovku s rohlíkem za 2 Kčs,nebo výborné koktejly a palačinky s tvarohem,nalévané kakao,smaženky na chlebu. Doba dávno minulá.
Ano a rohlíky křupaly a voněly a ne jako dnes to gumové cosi.
Proč jsou autoři podobných článků tak hloupí a omezení, že lžou jak když tiskne.
Jsem ročník 1939 a také si pamatuji jak se co nakupovalo, ale psát, že bylo mléko,
máslo a pod na příděl, toto je vylhané, pokud pominu dobu lístkového přídělu.
Vím, že se stály "fronty" na maso, to bylo pravda, ale dnes jsou fronty na "pracáku".
K poznámkách o kočárcích s dětmi u obchodů, šel jsem kolem a dítko plakalo, tak
jsem "drndal" kočárek a dítko záhy přestalo, pozorovala mě jeho maminka a také
mi děkovala za ochotu. Oblbujete mladé lidi, co tehdy nebyli na světě. Hanba Vám.
👍👏👏
To je zase snůška blábolů. Já se divím, že se tahle novinářka tak zaníceně bere o to, jak bylo všechno kdysi fuj. Je s podivem, že se vůbec narodila, když nikde nic nebylo....že její rodiče neumřeli hladem. A nejen oni, ale my všichni i naši předci, co v té době žili.
Nejsem priznivec komunismu, ale je lez, kdyz se rika, ze za socialismu byly prazdne regaly. V potravinach bylo vzdy vse krome mandarinek a bananu a nektarinek, ktere se neznaly. Jinak prazdne regaly byly v elektronice a v odivani, botu bylo dost.
Prázdné regály opravdu byly jen málokdy. Prodavačky musely ty regály rychle zaplňovat, což bylo nařízeno a kontrolováno, takže vedoucí prodejen si to hlídali. Jenže byly pak v jednom regálu 2 nebo 3 druhy zboží, takže regály byly sice plné, ale výběr zboží ubohý.
A taky si autor článku musí uvědomit, že ta doba "socíku" trvala 40 let a v padesátých letech to vypadalo jinak než v osmdesátých. No a těm, kteří byli dospělí a chodili nakupovat v osmdesátých letech, je v současnosti víc než 50 let. Mladší si už ty doby ani nemůžou pamatovat.
to jsou takové krávoviny co je zde sepsané,skřípající kolečka u nákupních vozíků dneska nejsou,zaparkované kočárky s miminama před obchodem,to dokazuje že bylo bezpečno,zkuste dnes nechat kočárek bez dozoru..a máslo ,mléko a maso na příděl k tomu se radši nebudu vyjadřovat,nějaká -cetiletá se snaží být zajímavá...
ta paní zná všechno,díval jsem se na její příspěvky a píše o všem,takový ználek,a asi se taky nenarodila za socialismu...