Mám 60 let a to co tady je v článku je hotový nesmysl zajímalo by mě kam tento článek směřuje jsou to jen smyšleniny pořád ještě žijou lidé kteří v té době žili a můžou to posoudit možná za 20-30 let až tady nebudou ti co tu dobu zažili tak tím můžete oblbovat lidi ti už vám budou věřit
No on obchod pana Bajzy byl také slabým odvarem proti socialistickým samoobsluhám. Musíme říci, že doba pokročila o dlouhých 35 let tak snad nějaký vývoj i obchodu je samozřejmostí. Nepopírám, že sortiment byl užší. Také musím připomenout, že samoobsluhy byly zpravidla obchod potravin a v okolí bylo ještě několik specializovaných obchodů jako Ovoce-zelenina, Maso-uzeniny, Mlékárna, Drogérie, Cukrárna, Lahůdkářství, a mnoho Bufetů a Automatů. Kdyby se to z těchto poloprázdných obchodů nacpalo do jednoho, byl by také solidně zásoben.
Potraviny na příděl si pamatuji, ale to skončilo v roce 1953. Základní potraviny byly potom k dostání bez omezení. Masné výrobky byly také normálně k dostání a jižní ovoce jsme sice měli v době vánoc, ale že by nám nějak chybělo se nedá říct. Bylo stejné jako dnes, také ho pro vysoké ceny nekupuji. Zato například brambory byly za babku a byl jich dostatek. Nemuseli jsme kupovat ten šunt jako dnes, máslo stálo pořád stejně, vzpomínané cukrovinky byly běžně za levnou cenu. Těm co to nezažili může článek zamotat hlavu nezprávným směrem, my co si pamatujeme k tomu akorát můžeme dodat. Hlad jsme neměli, potraviny byly kvalitní a hlavně se s nimi neplýtvalo. Co dodat?, včera jsem se dověděl, že například řetězce na sýru EIDAM si přidávají k nákupní ceně marži 85,-Kč, za tzv socialismu tento sýr stál jenom 1,90Kčs a pan PROUZA toto považuje za normální.
Masné výrobky byly normálně k dostání. Jestli jste to tak měl, tak se raději podívejte, jestli máte řádně zaplacené všechny příspěvky KSČ. Ani náhodou. Maso bylo , to ano každý čtvrtek odpoledne, když jste měl štěstí a trpělivost. Prominenti ale měli jiné možnosti. S tím souhlasím. Jedinou výjimkou byl rok myslím 80, kdy razantně zdražilo maso. To jsem mohl u řezníka i vybírat, který plátek na řízky bude nejlepší. Ale to netrvalo dlouho. Lidi si zase "zvykli" a bylo postaru, jen za víc peněz.
Všude byla spousta českého ovoce a zeleniny, kdo chtěl banány, tak si je sehnal. Ale rodiče nemuseli shánět zubaře a brát si na rovnátka půjčky. Přestaňte už podsouvat lidem blbosti. Stejně tím nynější stav rozkradené země, zdravotnictví, školství a pod. nezlepšíte. Nikdy jsem si nemyslela, že řeknu, že jsme měli oproti dnešku málo starostí. Dneska už bych cinkat nešla.
To je opravdu geniální argument, sám si sehnat banány, místo toho jít si je normálně koupit. To já jsem tehdy musel několik měsíců shánět autozásuvku na vlečňák, dneska jdu a koupím, ještě si můžu vybrat. Proto jsem tehdy cinkal a nelituji toho.
Pamětníky neoklamete ! V 80 tých letech rozhodně nic na příděl nebylo ,banány, pomeranče i mandarinky jsme měli o vánocích , sezónní ovoce bylo i v každém konzumu na vesnici (, třešně , jablka ,hrušky , švestky, melouny )..... nic nám nechybělo . Vše mělo mnohem lepší a poctivější chuť (prakticky žádná chemie v jídle). Bezstarostné šťastné dětství .
Prosím Vás,a kde jste bydlela? Nebo jste měla známé a vše bylo z pod pultu?
Jako pamětník se musím vyjádřit. Nikdy jsem neměl hlad,nebo žízeň.Nikdy jsem nestrádal.Vzdycky bylo co jíst . Co určitě nebylo? Fronty na pracáku,na sociální dávky,na zubaře,na pediatra....A že nebyly banány? Ani tehdy,ani dnes je nepovažuji za nezbytnou součást mého jídelníčku.
100% souhlas
Prázdné regály rozhodně nebyly a jak správně píšete maminky se nemusely bát nechat kočárek s děckem před obchodem jako dnes .... Lepší doba v mnoha směrech
Prázdné regály sice nebyly, jelikož byly často zaplněné množstvím stejného zboží, aby to nevypadalo tak hloupě. Bohužel každou chvíli nějaký druh zboží prostě nebyl a pak musely přijít na řadu fronty nebo známosti. Argumentovat kočárky před krámem je dost trapné- ten byste mohla nechat bez dozoru i za Protektorátu. A tehdy to rozhodně lepší doba než dnešní nebyla, stejně jako nebyl lepší socialismus.
Dejte už pokoj s těmi podvratnými články. Za socialismu jse nikdy neviděla prázdné regály. Ž se stály fronty na banány to se bude omílat sto let. A že se dnes stojí fronty na akce kde je zboží stejně předražené a nikdo nepochopí že je to marketinkový tah na lidi.
Banány k životu nikdo nepotřeboval. Dnes stojíte pomyslnou frontu na zdraví a spravedlnost a to je ještě smutnější.
Já si myslím, že problém tohoto článku a potažmo i diskuze je v tom, že ač doba totáče trvala cca 40 let, nerozlišují se jednotlivá období. Nebere se v potaz, že jiná situace byla v 50tých letech, jiná v 60tých, období normalizace, 80tých let. Bohužel se generalizuje. Nevím, zda schválně, či z neznalosti, ale obojí je špatně. Mléko, máslo maso byly na lístky. Pravda, ale pouze v určitém období po válce. Prázdné regály - opět pravda, ale jenom před koncem prodejní doby - zejména v sobotu, kdy už nestálo za to zboží doplňovat. A tak bych mohla pokračovat. Já si myslím, že je třeba tu dobu hodnotit objektivně. Je pravda, že každý máme poněkud jiné zkušenosti, doba byla jaká byla.
No nevím, v 70. letech byly opravdu fronty na skoro cokoli jiného, než chleba a brambory (zkušenost z prodejen Jednota i Potraviny v okresním městě). Ale je pravda, že strojky na mletí kávy byly super, hezky to vonělo. A jako děcku se mi líbily ty žárovky na prosvěcování vajec.
Je mě osmdesát ale nepamatuji prázdné regály. Je pravda že byl menší výběr jak dnes, ale myslím si že všechno bylo kvalitnější a chutnější.