Naopak dupat jak stádo slonů. Zmije je plachá a reaguje na otřesy země. Tak tedy dupat a dupat. Když si někde venku sedám nebo dokonce lehám do trávy dobře si místo prohlédnu. No a třeba u nás (Orlické hory) není zvláštnost najít zmiji kdekoliv ve vesnici či na zahradě u domu. A pozor na zmiji spíše než v lese narazíte na louce nebo na cestě. Speciálně pastviny kde je občas hromada kamení mají v oblibě.
Uvidět živou zmiji je ale vzhledem k její plachosti celkem unikum ale na silnici je vidět přejetých celkem dost-auto nedupe. A opravdu pozor na psi zvláště ty malé ,pes zmiji necítí a všechno prozkoumává, zmije se cítí ohrožená a útočí. Měli jsme několik takových případů a ne vždy to pro psa dopadlo dobře.
Co máte dělat, když na vás zaútočí zmije? Kdyz zautoci tak toho uz moc nenadelate . V přírodě pohybovat s rozvahou, aby zmije nezautocila , trochu hluku neskodi , had je plachy a pokud muze tak se Vam sam odplazi z cesty. Spise to chce divat se kam slapete pripadne si chcete sednout nebo lehnout.
Nechodit bosí ale mít pevnou obuv a vždy kalhoty ne mít trenýrky kratase !! Tady nějaký idiot píše ,pokud Vás kousne zmije sedět nehýbat se a čekat na helikoptéru ? Neuvěřitelné a to má atestaci ?S takovích šílenců mají být lékaři ? Nejsou s Ukrajiny ? Těm stačí říct : Ja Doktor a může mít svou ordinaci i operovat !
Nechápu, proč straší. Hned záchranku, zaškrtit apod. Níže uvádím vyjádření herpetologa Miroslava Dohnala: Ne že by zmije nebyla jedovatá, ale svým jedem zásadně šetří. Většinou má v sobě pět až šest miligramů jedu, v naprosto výjimečných případech bylo zaznamenáno i třicet devět miligramů. To už by pro člověka představovalo smrtelnou dávku. Jenže ona při jediném kousnutí nikdy nevypotřebuje celou svou zásobu.
Zdroj: Odkaz
Dospělá zmije umí jedem šetřit,horší jak kousne mládě které dá plnou dávku,to je rozdíl
našeho velkého psa kousla zmije,protože byla v díře,jako hraboši......šel lovit krtka a ona zmije,kousla ho do čumáku,olizoval se,tak se jdu podívat....co ho to kouslo.....zmije černá jako uhel.....do 5minut zvracel,čumák mu začal otékat,ještě jsme to měli 2,5km domú.....veterina poradila,ošetřila....otok měl týden,slezl na krk.....jedu dostal málo,s malým psem bych si dělala větší starost......
Tohle je můj horor že se to těm mým jelitům taky stane. Hned je všechno zajímá.
Zmije je nebezpečná dětem do 12ti let, dále hodně nemocným a starým lidem. Samozřejmě nelze vyloučit alergickou reakci u kohokoli. Rozhodně není nutné to jakkoli démonizovat, prostě stylem: Kdo se bojí, nesmí do lesa...
V lese vedle velkého hřibu se válel zmiják a drze syčel. Domluvil jsem mu přátelským tónem, on se odplazil, já sebral hřiba a každý jsme si šli (plazili) svojí cestou. Nic jsem tudíž nevysával, až večer s klukama nasával u kiosku.
V místech výskytu zmijí (teplá, slunná místa, kupy větví a kamene) bych naopak dupal jako slon - hadi jsou citliví na zvuk a raději se odplazí do úkrytu. Se svým jedem rozhodně šetří, v našich končinách zmije uštkne jen v případě, že na ni zaútočíte (=šlápnete)
Než zveřejníte článek, chtělo by si ověřit údaje především o poskytování první pomoci... zaškrcovaní končetiny je zakázáno při ošetření člověka po uštknutí hadem...
Kdo to zakázal???
Znam lesníka, kterého kousla do nohy a krom pocení a pocitu nevolnosti, mu nic nebylo. Na druhou stranu, 2m vysokého souseda zabila sršeň. Všechno je individuální.
Přesně tak. Pokud vím, zmije nemá dost jedu na, aby zabila zdravého dospělého člověka. Průběh může být různý, ale pravděpodobně bude mít jen otok a bude mu špatně. Alergická reakce je ale něco docela jiného. Do dokáže zabít celkem rychle a spolehlivě, což bude asi případ sršně. Kamarádův otec sice není alergik, ale i tak po bodnutí málem zemřel. Prý šel jed rovnou k srdci. Je to opravdu hodně individuální.
skvělé, ale článek naprosto neřeší co dělat když jsem sám, což bývá nejčastěji a většinou na odlehlých lesních místech není ani signál mobilního operátora...