1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 2 roky

Nevadí mi, že článek je snůška fyzikálních nesmyslů žonglujících s jednotkami určenými pro jiné veličiny. Vadí mi název domény, protože podobnými nesmysly se právě tady články jen hemží.

Přestěhujte se prosím na doménu PAVĚDAživě.cézet - a tím vše napravíte.

23
Před 2 roky

Máte tady do očí bijící chybu.

V současnosti je možné drátově přenášet elektrickou energii s napětím až do 1 500 kW.

14
Před 2 roky
Miroslav Hruska

Čína úspěšně drátově přenáší 800 kV stejnosměrného proudu.

Zobrazit další 3 reakce
Před 2 roky

Nechám stranou jednotky, stejně se autor vymluví, že to byl jen překlep.

Elektrická energie z oběžné dráhy Země posílaná na povrch je zatím nedostižný problém:

  • Pole kolektorů by mělo mít plochu cca 1 000 x 1 000 m. Zatím největší stroj na oběžné dráze má rozměry cca 50 x 30 m
  • Přenosová vzdálenost z oběžné dráhy je min 300 km, zatím dosáhli přenos jen na 1 km.
  • Přenesený výkon by měl být 1 GW, tj 1 000 000 kW, uváděný výkon je 1.5 kW
  • Účinnost při výrobě el. energie je v současnosti pod 40 %, uváděný způsob výroby a dopravy bude jistě ještě nižší ...

Takže velikost musíme zvětšit alespoň 1 000 x, vzdálenost 300 x, výkon cca 700 000 x

a účinnost bude asi 2 x nižší. Když všechny tyto parametry dáte dohromady, získáte představu, jak ještě je solární elektrárna ve vesmíru daleko. A to jsou jen hlavní problémy.

To snad bude lepší a schůdnější 10 kW elektrárna na každém domě a vyřešit "jen" skladování elektrické energie a inteligentní rozvodnou síť.

15
Před 2 roky
Ladislav Čermák

Počítáte naprosto správně, ale zcela jste minul důvod, proč USA tak usilovně pracuje na této technologii 🙂 🙂 "10 kW elektrárna na každém domě a vyřešit "jen" skladování elektrické energie a inteligentní rozvodnou síť."🙂 🙂 Hlavním a téměř jedinným důvodem je, že USA by mělo možnost vybudovat vojenskou základnu zcela kdekoli na světě, bez jakékoli sítě a bez nutnosti vozit obří elektrocentrály a palivopro ně. 🙂 :-)

11
Před 2 roky

Tak větší snůšku nesmyslů jsem dlouho neviděl, to že autor (nebo autorka) plete jednotky mezi sebou, jak se zlíbí je jedna věc. Ale napsat že bude možné vypnout všechny elektrárny světa, že je něco nového, tak to mne prvně zaujalo, ale nakonec je to všechno úplná blbost.

Způsob přenášení energie mikrovlným zářením je už z principu úplný nesmysl (pokud uvážíme že pokusy přenést takto energii byly úspěšné) to neznamená že můžeme takto nahradit elektrárny světa.

Jen si zkuste představit si, že se omylem dostanete do toho paprsku mikrovlného záření, tak Vás to usmaží a všechno živé bude mrtvé.

Druhá věc - mikrovlná trouba ohřívá vodu a přivede jí k varu s podstatně menším výkonem, než je zde prezentováno, ale představte si co by to asi dělalo za deště?

Vidím že "Věda živě" je spíš "Pavěda" a to jsem slušný

7
Před 2 roky
Jirka K

Jestli chápu dobře, tak přenos.by se realizoval z cca 300 km vzdálenosti od Země na nějaké konkrétní místo, takže po jasné dráze. Jak bych se tam mohl ocitnout ? Samozřejmě by kolem byla bezletová zóna což je docela běžná věc. No a že by to byl úplný nesmysl - říká kdo ? Evidentně se do toho vyplatí investovat, takže zas tak zjevný úplný nesmysl to nebude, myslím.

Ten titulek přehání to jistě ano.

1
Před 2 roky

Takže znovu, minulý příspěvek s kritikou, že vydavatel platí různé zbytné pozice, misto zaplacení někoho, kdo má základní znalosti fyziky a fyzikálních jednotek, mi smazali. Přesto si dovolím coby hloupý nevzdělaný vesničan na svém názoru trvat.

2
Před 2 roky

Hned jsem si vzpomněl na N. Teslu, jehož znalosti začínáme realizovat.

2
Před 2 roky

Pan Hruska tu zminuje preklep/chybu kW/kV, dale by se mel autor zamyslet i nad skutecnou chybou, nikoliv preklepem a to je rozdil mezi vykonem (jednotka W) a energii (jednotka Wh nebo J ). Obecne by se jednalo o zajimavy clanek, ale pokud si web s domenou "vedazive" nepohlida takoveto chyby, je to smutne :(

8

Ach jo, nejhorší je, že se jendotky pletou i lidem co o něčem rozhodují. Všiml jsem se že v poslední době má málokdo představu co je to Watt (vykonaná práce).

Tento nápad už je dávno známý a také bych se nerad vařil už jen v té 2kW ové mikrovlnce.

1
Stanislav Záhořík

Watt je jednotka výkonu. Watthodina je jednotka práce. 😛

Před 2 roky

Kdyby se američtí vědci učili česky, mohli se klidně zeptat Járy Cimrmana, ten to věděl už dávno, že to jde i bez drátů... Ale něco tu bylo zajímavé, když jsem blbej na fyziku, není problém dělat redaktora...

7
Před 2 roky

Jestliže autor není schopen rozlišovat mezi výkonem a energií, mezi kilovolty a kilowaty, tak by měl položit pero (navždy) a jít k lopatě.

7
Před 2 roky
Ivan Khol

Ale to je přece dnes docela běžné,např v motoristických pořadech lidé,kteří vystupují jako odborníci udávají,že auto má SÍLU tolik a tolik koní a jiné fyzikální nesmysly.

2
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt