1600/1600Zbývá 1600 znaků
Před 1 rokem

Otázka co se stane až sebereme značnou část kinetické energie z proudění vzduchu. Jak hodně se změní klima zvlášť tady v našem středoevropském regionu.

Takže stavět ale s rozumem.

55
Před 1 rokemUpraveno
Martin Sýkora

Každý, kdo má za sebou alespoň středoškolskou fyziku, ví, že energie se nebere "z ničeho". Že se někde jinde musí vzít, aby se v zásuvce objevilo napětí a aby tepelné čerpadlo mohlo pomáhat topit. Odebírání kinetické energie proudícímu vzduchu od moře v tak ohromné míře se nám v budoucnu může vymstít daleko více, než spalovací motory, proti kterým EU tak brojí. Zatímco CO2 dodávají do atmosféry i ostatní světadíly, tak horka bez vláhy od moře tu budeme mít hlavně my (nepočítám oblasti, postižené suchem i bez vlivu člověka (rovníková Afrika, Arabský poloostrov, střední Asie). Nesmělé výzkumy už probíhají, ale je to s nimi stejné, jako s vědou v době náboženského temna: nejsou vítané, protože jejich předběžné výsledky nezapadají do rámce vidění současné rádobyzelené lobby. ☹️👎

55
Před 1 rokem

Tu hrůzu jsem viděl někdy v roce 2005, kdy jsem pracovně jezdil do Vídně.

Minimálně víc než polovina jich stála.

8
Před 1 rokem

Jen pro férovost: ta "zaostalost" Česka ve větrnících není výjimečně politicky či obecně lidsky motivována. Mají ji převážně na svědomí přírodní podmínky a nerentabilita provozu větrných elektráren v našich krajích.

Ne, není radno být fakticky zaostalý, ale je radno budovat jen to, co se vyplatí, a to bez ohledu na to, co si o tom kdo, včetně EU, myslí a jak to odsuzuje. To, že je nemusíme tedy ani bourat, protože jsou zastaralé, je rozhodně ekonomické plus. Nicméně jen jako výsledek pragmatického chování.

64
Před 1 rokem
Milan Daníček

Tak on je to hlavně zase jenom zavádějící nadpisek zkorumpovanejch medii. Další věc je vemte si poslední roky kdy se nám tady začaly dělat silná tornáda a čím myslíte že to je? Přesně tím že člověk zasahuje do takovejhle věcí jako je volné proudění vzduchu.

6
Před 1 rokemUpraveno

Tohle není zrovna něco co by mi vadilo. Pokud je vhodná lokalita, jde taková turbína může efektivně fungovat, tak proč ne.

Za týden si člověk zvykne a už to nevnímáte.

Podle akademie věd ČR je u nás potenciál 30% spotřeby energie produkovat u větru, bez větších potíží.

Těch 15-20% by tedy reálně snad nemusel být takový problém. Něco málo udělá voda a biomasa ( tam je prý docela velký potenciál).

Kdyby se více investovalo do větru nemusí se tolik hrotit ta fotovoltaika.

Bohužel ČR zaspala s jádrem, to je pro nás naprosto stěžejní.

67
Před 1 rokem
Tomas Zofcin

Až na ty tažné ptáky, kteří se při svých tazích nekoukají dopředu, ale pod sebe. Ti si nezvyknou. To je pak pod větrníkama nastláno mrtvolkama. Dokonce i dravci se tam nacházejí. Někde jsem zahlédla video, jak pod větrníky chodí nějaká paní ty ptáky sbírat a nosit je do záchranných stanic, kde jim léčí zlomeniny,

36
Před 1 rokem

240metru bych chtěl mít někde vedle baraku

38
Před 1 rokem
Pavel Novotný

Nebyl by to žádný problém. A hned vedle baráku by to nebylo. Jinde to mají taky.

32
Před 1 rokem

Já bych s tou instalací větrníků v ČR ještě počkal. Za deset-patnáct let se technologie opět posune, a co pak? 😉

28
Před 1 rokem
Alois Slámečka

Zase se bude cekat na lepsi technologie 😂😂😂

19
Zobrazit další 3 reakce
Před 1 rokem

Levnější a podstatně účinnější by bylo vyměnit celou Evropskou komisi , která je ve vleku ekomagorů. OZE pak cestou do pekla a pád evropského průmyslu tyto vyšinuté jedince evidentně nezajímá.

Gryndýl zásadně revidovat a zajistit konkurenceschopnost evropských výrobků na globálním trhu. Jinak se můžeme jít klouzat.

256
Před 1 rokem
Miroslav Vinkler

Popsal jste to velmi výstižně. Protože většina ekoteroristů nezná principy fyziky a energetiky, tak vymýšlejí technické nesmysly. Výkon větrníků je a bude v ČR zcela bezvýznamný. Jedná se o nestabilní zdroje, které způsobují velké problémy přenosové soustavě. Nemluvě o zrůdné devastaci naší krásné krajiny.

47
Před 1 rokem

Nejsme bohužel vhodná zeměpisná poloha pro tento typ obn.zdrojů.Máme krásnou přírodu a skazit jí těmito obludami by byla škoda.Navíc, nejsme meteorologicky na tom tak dobře,abychom z toho měli až takový užitek,jako jinde.V Německu už jsou také billboardy proti výstavbě těchto oblud.Nelámala bych to tak na sílu.Nikdy stejně vzduch nebude bez emisí,svět se k tomu staví jinak,než my.My kvůli takovému tlaku zbytečně chudneme.

40
Před 1 rokem
Jana Staňková

Taky ve článku píší, že máme potenciál 20% ve větru.

1
Před 1 rokem

Je hezké tu mávat výkony těchto monster. Nicméně, co s energií, kterou vyrobí a nespotřebuje se? Na to musí být nějaká úložiště a nebo co když nefouká? Lidi budou bez elektřiny? To vše jsou dodatečné náklady, které tihle zastánci větru ale i slunce jaksi zapomínají počítat. Na rozdíl od toho jsou jaderné elektrárny schopny svůj výkon regulovat dle potřeb. Zbytečně vyhozené peníze za podobné projekty a ještě slušný zásah do krajiny. Navíc, je otázka co to udělá s větrnými pásy a jaký vliv to má na ptactvo a podobně. Je to bláznovství.

7
Před 1 rokem

Máme problém obětovat kousek podzemí pro úloźiště jaderněho paliva, ale nemáme problém zohyzdit celou krajinu. Některé části Německa jsou odporné.

48
Před 1 rokem
Libor Kovárník

Máte naprostou pravdu. Škoda, že to mnoho lidí ještě nechápe...

20
Stránkování
Máte připomínky k diskuzi nebo k diskuzním příspěvkům?Napište nám
Služba Seznam Diskuze:Smluvní podmínkyOchrana údajůNápovědaO služběKontakt