Proč nevznikl "internet" v SSSR? To je jednoduché, soudruzi pořád potřebují mít nad vším kontrolu. Přeci nemohli dopustit, aby se lidi dozvěděli pravdu, že se na západě ve svobodném světě mají lidi mnohem lépe než oni...
Tady nejde jen o tom, že by zjistili jak je ve světě. To se dá blokovat. Ale oni cenzurování všechno i sami sebe. Dobře to bylo vidět v Černobylu, že ani jaderní fyzici a akademici nemají právo vědět jak funguje a z čeho se skládá jejich reaktor a obálka Jejich net by vás pustil jen na zprávy jak se má vládce v Kremlu a i to by byla lež.
Pěkný pohled do historie, tohle jsem neznal, díky za článek.
Jen mi připadá, že p. Peters opomněl vliv svobodné, tržní ekonomiky, která měla na vznik internetu zásadní přímý i nepřímý vliv (a totéž se záporným znaménkem v SSSR). Já jsem myslím tak v roce 86 utratil doslova poslední korunu za modem a porušil zákon o telekomunikacích, jen abych se mohl připojit na tehdejší amatérskou síť. Ta touha lidí po přenosu dat byla obrovská a kdyby jí mohl být dán v SSSR volný průběh, klidně mohl vzniknout internet tam 🙂 Ovšem bez toho to skutečně byla mission impossible, ať se shora vyvíjely jakékoliv tlaky jakýmkoliv směrem.
Já to vzal trochu zkratkou. Peters o tom napsal knihu, ve které zmiňuje řadu faktorů. Samozřejmě i to tržní prostředí, které je ale zmiňované pořád, a on chtěl zjevně jít dál.
Kdyby místo invaze do Afhánistánu zafinancovali takovouhle mírovou myšlenku,mohl tu být sovětský svaz doteď. Kdo se nepoučí z historie je odsouzený si ji zopakovat.. Kdyby místo invaze na Ukrajinu se více ekonomicky provázali se západem,mohli teď být taky jinde. Rozpad Ruska je jen otázka času...
Nějak mi to nesedí, v SSSR byla kybernetika ještě v 60-tých letech považována za buržoazní pavědu.
Odkazuji zdroje, ze kterých vycházím. Samozřejmě jsem u toho osobně nebyl 😁
Označovat spolupráci a zřeknutí se okamžitého zisku ve prospěch technického pokroku a efektivity jako socialismus je IMO projevem nepochopení obsahu toho pojmu.
A proč sovětským ministrům a ředitelům továren vyhovoval decentralizovaný a neefektivní bordel? To je přece jasné. Tam kde je bordel, se snadno krade.
Socialismus se v češtině obvykle používá ve významu "toho režimu, co tady byl". V USA tuto zkušenost nemají, a tak američtí autoři termín často používají způsobem, který je bližší původnímu akademickému termínu "pro-sociálního chování, opak individualismu". Původně termín znamená "sdílet" nebo "spojovat".
Na obrázku monitoru je nápis "HET" , tedy v azbuce "NĚT", což ovšem neznamená internet, ale "NE!" 😄 Hezká hříčka (skoro bych se vsadil, že grafikem nezamýšlená) 😄
Možná to je reklama na barvy HET.
HETčí ne?
Tady ale o internet jako takový nešlo. Šlo jim jen o propojení podniků jako takových v jedné síti. mezi lidi by to nešlo. A protože z toho nekoukal okamžitý zisk, tak to ministr financí nepodpořil, protože by do toho nejdřív musel nalít miliardy a to bez vidiny okamžitého zisku neudělal . No a kdo by to mohl podpořit tak nepřišel, neboť se nechtěl rozkmotřit s financmajstrem.
Protože tam tehdy ani nevěděli, co to je, natož jak by se to dalo vytvořit..... a spousta lidí to tam neví dodnes..
Proč nevznikl internet v Sovětském svazu? Protože když byl Sovětský svaz, tak ještě nebyl internet. A když byl internet, tak už nebyl Sovětský svaz. Internet sice vznikl už někde v 60-tých letech, ale používali ho jen snad tajné služby USA nebo federálové. To přesně nevím. A až začátkem 90-tých let začal pronikat mezi lidi. Pak to byla docela rychlost, ten jeho vývoj.
Prosím vás. Když nevíte, tak si to zjistěte. Internet nebyl pro zvláštní služby, ale vznikl na školách, kvůli výměně informací. O kdyby SSSR byl, tak by tak internet nebyl, stejně jako kdyby zůstal u nás socialismus. V roce 89 byla průměrná čekací doba na telefon 10 let. Na vesnicích byl telefon maximálně v hospodě nebo na NV. Těžko by se zaváděl internet někam, kde se muselo čekat na meziměstské spojení přes operátorku jako kdysi za monarchie. Na víc by se dal těžko kontrolovat a toho se oni nejvíc bojí. Chápete?
Ale stejně je mi těch chytrých mozků z článku celkem líto. Kdyby se jejich nápady realizovaly, mohl být Sovětský svaz mnohem, mnohem inteligentnějším státem.
No - měli myšlenku, ale neměli hardware, ani peníze a nakonec ani podporu vedení. A myšlenka počítačové sítě sama o sobě nebyla nijak převratná, protože je jenom o něco mladší než počítače samy o sobě.
Takže slovy klasika - když na Západě byly spouštěny první propojené sítě, v sovětském Rusku byly pouze předmětem vášnivých debat v anarchistických kruzích.
Hardware (počítače) měli. Ale ministr financí v tom neviděl žádný okamžitý profit a Brežněv který by to asi podpořil tam (aby si nerozkmotřil ministra financí) tam radši nepřišel. Proto to neprošlo. Radši si tam každej hrál na svém lokálním písečku